Pierwszy tydzień ciąży. Jakie pojawiają się w nim objawy i zmiany w organizmie? Kalendarz ciążowy

Zastanawiasz się, jak wygląda pierwszy tydzień ciąży? Chcesz dowiedzieć się, jakie występują wówczas objawy oraz co tak naprawdę dzieje się wówczas z dzieckiem? Jeśli tak, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule piszemy, na co w tym okresie warto zwrócić uwagę oraz jakie warto wówczas podjąć działania.

Pierwszy tydzień ciąży – od kiedy można go liczyć?

Od kiedy możesz liczyć 1. tydzień ciąży? Cóż, okazuje się, że nie można dokładnie określić daty zapłodnienia, dlatego przydatna okazuje się tutaj wiedza na temat pierwszego dnia ostatniej miesiączki, który uznaje się umownie za początek ciąży. W praktyce oznacza to, że pierwszy tydzień ciąży nie jest równoważny z datą poczęcia. Ustalenie daty rozpoczęcia mięsiączki jest jednak bardzo istotne, aby oceniać na późniejszych etapach stan płodu.

Można również powiedzieć, że 1. tydzień ciąży to czas, w którym możesz zwiększyć szanse na poczęcie. Pierwsze objawy ciąży występują dopiero około 4-5. tygodnia, a dokładny wiek ciąży lekarz jest w stanie ocenić najszybciej między 5.a 6. tygodniem.

Pierwszy tydzień ciąży – objawy

Objawy w pierwszym tygodniu ciąży wyglądają dokładnie tak samo, jak na początku każdej miesiączki. Przede wszystkim pojawia się zatem krwawienie będące efektem złuszczania błony śluzowej macicy. Podczas menstruacji pojawiają się często także:

  • bóle i skurcze brzucha,
  • bóle pleców,
  • senność,
  • bóle głowy.

Żaden z tych symptomów nie zmniejsza szansy na poczęcie. Około 5. dnia cyklu rozpoczyna się faza folikularna – wówczas dojrzewają pęcherzyki Graffa, w których znajdują się dwie niedojrzałe komórki jajowe. Pod koniec 2. tygodnia ciąży zostają one uwolnione z pęcherzyków.

Pierwszym tydzień ciąży – przygotowania do poczęcia

Zdecydowałaś, że chcesz mieć dziecko? Jeśli tak, warto podczas 1. tygodnia ciąży przygotować się na zapłodnienie. Dzięki temu zwiększysz szansę na poczęcie w tym cyklu. Zdecydowanie polecamy przyjmować wówczas czasie spore ilości kwasu foliowego, który minimalizuje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Zadbaj również o pełnowartościową dietę i odstaw używki.

  1. tydzień ciąży to również dobry czas na wykonanie różnych badań. Nie jest to jednak odpowiedni moment na wykonanie testu ciążowego. Warto poprosić jednak swojego lekarza o skierowanie na morfologię, próby wątrobowe oraz badanie hormonów tarczycy. To także dobry moment na sprawdzenie poziomu glukozy we krwi oraz wizytę u stomatologa, aby sprawdzić stan higieny ustnej.

Pierwsze badanie USG w Krakowie

Pierwsze badania USG w ciąży warto wykonać dopiero między 5. a 10. tygodniem. Należy jednak o nich pamiętać, dostarczają one wszak wiele cennych informacji oraz pozwalają wykluczyć wady rozwojowe oraz liczne, poważne powikłania. Do tego czasu koniecznie zadbaj o siebie. Jeśli już zdecydujesz się na badania prenatalne, zapraszamy do Centrum Hi-Gen przy ul. Wielickiej 42A w Krakowie. Wykonujemy je również na NFZ, więc jeżeli np. ukończyłaś 35 lat lub wystąpiły u poprzedniego Twojego dziecka aberracje chromosomowe, badanie zostanie przeprowadzone bezpłatnie. Jesteś zainteresowana? Skontaktuj się z nami!