Siedemnasty tydzień ciąży – jak zmienia się organizm mamy i dziecka?

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Jest ono w zasadzie już w pełni ukształtowane, choć nie potrafi na razie funkcjonować poza brzuchem mamy. Dodajmy, że mierzy ono już 13-14 cm, jego wzrost zbliżony jest zatem do wielkości gruszki.

Siedemnasty tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie dziecka?

Siedemnasty tydzień ciąży to etap, kiedy to stawy maleństwa ulegają wzmocnieniu. Dzięki temu zakres wykonywanych przez nie ruchów staje się coraz bardziej szeroki. Szybko wzrasta jego masa ciała, a do tego docierają do niego coraz to kolejne bodźce. Oznacza to, że głos mamy staje się dla niego słyszalny i coraz bardziej znajomy.

Powoli maluszek przygotowuje się również do czynności oddychania. Dodajmy, że jego skóra z tygodnia na tydzień zyskuje na grubości. Jego serce bije natomiast w błyskawicznym tempie i wykonuje aż 110-160 uderzeń na minutę. Czasem dziecko ma nawet czkawkę i to kilka razy dziennie! Możesz zacząć też powoli odczuwać jego pierwsze ruchy.

Co więcej, siedemnasty tydzień ciąży to czas, kiedy widoczne stają się rysy twarzy dziecka, włączając w to oczy, uszy czy nawet i nos. Dodajmy, że na tym etapie jego płeć może być już widoczna podczas badania, o ile maluszek zechce Ci ją pokazać. Podczas USG można zaobserwować również, że maluch zaciska piąstki, a czasem nawet bawi się pępowiną.

Siedemnasty tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie mamy?

W siedemnastym tygodniu ciąży Twoja macica nadal zwiększa swoje rozmiary, a brzuch zyskuje wyraźnie zaokrąglony kształt. Niewykluczone też, że odczuwasz niewielki ból pleców w okolicy lędźwiowej – to właśnie efekt powiększającej się macicy. Możesz zaobserwować u siebie także brak talii, jak również ciemne żyły na piersiach, które są efektem przygotowań organizmu do wytwarzania mleka.

Co jeszcze dzieje się u mamy w siedemnastym tygodniu ciąży? Niektóre kobiety odczuwają huśtawki nastrojów. Na tym etapie mówi się o syndromie „wicia gniazda”, w wyniku czego wiele ciężarnych dokonuje pierwszych zakupów dla dziecka. Tym bardziej, że zwykle w tym czasie można już rozpoznać płeć. Ważne jest to, że obecnie ryzyko poronienia jest już małe. Co więcej, Twoje libido rośnie, a w uprawianiu seksu brzuch nie jest jeszcze żadną przeszkodą, tym bardziej że apetyt na zbliżenia wówczas rośnie.

Twoje piersi mogą być wyraźnie powiększone, dlatego w siedemnastym tygodniu ciąży zaopatrzyć się w bardzo wygodną bieliznę ciążową, tak aby żaden detal niepotrzebnie nie wbijał się w ciało. Możesz też przytyć w tym czasie około 3-4 kg, a i odczuwać zaparcia, jak również i wzdęcia.

Skontaktuj się z nami

Siedemnasty tydzień ciąży to dobry moment na przeprowadzenie badań prenatalnych, np. amniopunkcji. Warto je wykonać wtedy, gdy wyniki USG genetycznego lub testu PAPPA wykazały jakiekolwiek nieprawidłowości. Wszystkie badania możesz bez problemu wykonać w Hi-Gen. Jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach, zadzwoń na numer 791 004 003 lub wypełnij formularz na stronie!