Dwudziesty tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie mamy i dziecka?

Dwudziesty miesiąc to półmetek ciąży. Na tym etapie możesz zobaczyć dziecko znacznie wyraźniej niż wcześniej. Co więcej, coraz bardziej przypomina ono prawdziwą, ludzką postać. Co jeszcze dzieje się w tym czasie w brzuchu oraz organizmie matki? I jak zmienia się maleństwo? Odpowiadamy.

 

Dwudziesty tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie dziecka?

W dwudziestym tygodniu ciąży dziecko intensywnie rośnie, przybiera na wadze i nabiera sił – jego rozmiar można porównać do wielkości banana. Warto dodać, że na tym etapie wykształcone są już wszystkie narządy maluszka, które coraz lepiej funkcjonują. Wykształcają się u niego typowo ludzkie rysy twarzy. Tworzą się wówczas również zawiązki zębów, natomiast kończyny są już niemal w pełni uformowane. Nieustannie powstają coraz to nowsze połączenia między neuronami, które odpowiadają za myślenie oraz pamięć. Formuje się także układ oddechowy, choć na tym etapie niemożliwa jest jeszcze wymiana gazowa.

Jednocześnie skóra maleństwa zyskuje na grubości. Cały czas pokryta jest mazią płodową, która posiada właściwości ochronne. Będzie ona znajdowała się na skórze aż do samego porodu. Dziecko jest w tym okresie wrażliwe na dźwięki, dlatego lepiej nie przebywać z nim w zbyt głośnych miejscach. Czuje ono także serce mamy i porusza się z każdym dniem coraz sprawniej, poznając swoje ciało i środowisko, w którym się obecnie znajduje.

Dwudziesty tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie mamy?

W dwudziestym tygodniu ciąży możesz już poczuć, a niekiedy też zauważyć kopnięcia dziecka. Co więcej, możesz odczuwać pierwsze skurcze, jednak trwają one wówczas maksymalnie kilka minut. Dzięki temu macica może przygotowywać się do porodu. Silniejsze są one u kobiet, które już rodziły. Wyraźne może być także swędzenie skóry. Należy zaznaczyć, że zmienia się także kształt pępka – zwykle staje się on bardziej wypukły. Wynika to z tego, że doszło do podniesienia się macicy, a jej dno znajduje się właśnie na wysokości pępka.

Nierzadko rosną w tym czasie również piersi, podobnie jak same brodawki, które stają się wówczas ciemniejsze. Powiększa się także talia. Ze względu na intensywny wzrost dziecka, niektóre mamy zmagają się w tym czasie z obrzękami nóg oraz bólami kręgosłupa. Co więcej, często objawy te występują wraz z obniżonym ciśnieniem krwi. Warto dodać, że w dwudziestym tygodniu ciąży mamy mogą intensywnie chrapać i jest to całkowicie normalne. Wiele kobiet odczuwa w tym czasie większy apetyt na miłosne igraszki. Jak najbardziej można wówczas uprawiać seks, oczywiście jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań.

Badanie USG – Kraków

Między 18. a 22. tygodniem wykonuje się USG połówkowe. Wielu lekarzy podkreśla, że to najważniejsze badanie podczas całej ciąży, pozwala bowiem wykryć 90 proc. wad wrodzonych. Jeśli mieszkasz w Krakowie i zamierzasz się na nie zdecydować, serdecznie zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen. Zadzwoń na numer +48 791 004 003 lub wypełnij formularz na stronie i skontaktuj się z nami już dziś!