Dwudziesty czwarty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki i dziecka?

 

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko ma wielkość cukinii i bardzo dynamicznie się rozwija. Formują się jego płuca i czuć w brzuchu coraz bardziej odczuwalne jego akrobacje. Mama może z kolei zaobserwować u siebie świąd skóry brzucha oraz wahania nastrojów. Co jeszcze dzieje się na tym etapie w organizmie dziecka i mamy? Sprawdź!

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie dziecka?

Od dwudziestego czwartego tygodnia ciąży główkę dziecka pokrywają prawdziwe włosy, na jego oczach pojawiają się rzęsy, a nad nimi – brwi. Same oczy jeszcze będą jednak zmieniały swój kolor. Ciało maleństwa jest już uformowane, a i zaczyna ono otwierać powieki. Wykształca się również u niego zmysł równowagi. Dynamicznie rozwija się także układ nerwowy, często maluszek bawi się także własną pępowiną. Ma też swoje ulubione pory dnia.

U dziecka w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży dochodzi również do intensywnego rozwoju smaku. Niektórzy lekarze podejrzewają, że może ono już na tym etapie także śnić. Co więcej, ma już ono w pełni uformowane płuca i wykonuje pierwsze ruchy oddechowe. Do pęcherzyków płucnych trafia również surfaktant, dzięki któremu możliwe jest rozprężenie płuc. Dodajmy, że już niedługo narządy te będą samodzielnie oddychać. Należy zaznaczyć, że w tym okresie niektóre dzieci nawet się już rodzą, jednak koniecznie muszą być wówczas podłączane do respiratora.

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki?

Kobiety w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży odczuwają jeszcze silniejsze ruchy dziecka niż wcześniej – w ten sposób wzmacnia się struktura mięśni maluszka. Jednocześnie panie mogą mieć wrażenie, że ruchy te odbywają się zbyt nisko – wynika to z tego że macica wciąż zlokalizowana jest jeszcze w dolnym fragmencie brzucha. Pamiętaj, że może ona uciskać przeponę, co może powodować z kolei problemy z oddychaniem.

Dla omawianego przez nas okresu charakterystyczne jest swędzenie skóry brzucha. Co więcej, wiele kobiet zauważa u siebie rozstępy oraz zmiany pigmentowe. Łatwiej dochodzi wówczas również do powstawania zmian naczyniowych, jak również i blizn. Warto więc pamiętać, aby nie narażać się zbytnio na działanie promieniowania UV. Możesz mieć również problem ze znajdowaniem wygodnej pozycji podczas snu. Często oddajesz mocz? Nie przejmuj się, to również jest na tym etapie normalne. Zaobserwowałaś u siebie huśtawki nastrojów? To także nie powinno być powodem do niepokoju. Niektóre kobiety zauważają u siebie również problemy ze skupianiem się oraz pamięcią.

Trzecie USG w ciąży – Kraków

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to czas, kiedy koniecznie trzeba odwiedzić ginekologa. Trzecie USG należy z kolei wykonać między dwudziestym ósmym a trzydziestym drugim tygodniem ciąży. Jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach, już teraz zapraszamy do przeprowadzenia tego badania oraz do konsultacji z naszym lekarzem w Centrum Medycznym Hi-Gen. Aby się z nami skontaktować, zadzwoń do nas na numer 791 004 003 lub wypełnij formularz na stronie.