Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie matki i dziecka?

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży Twój maluszek ma wielkość dużej marchewki i coraz szybciej przybiera na wadze. Jeszcze przed dwadzieścia tygodni będzie się poruszał w Twoim brzuszku. Ty z kolei możesz borykać się z opuchniętymi nogami i silnymi bólami pleców, a jednocześnie być pełna witalności i energii. Dowiedz się więcej.

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie dziecka?

U dziecka w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży, między poszczególnymi komórkami nerwowymi, tworzą się nieustannie nowe połączenia. Wyostrzają się także jego zmysły, a i uczy się ono rozróżniać dźwięki i smaki. Reaguje także na zmiany natężenia światła. Przez stetoskop można usłyszeć bicie jego serduszka, a sama skóra – choć jeszcze jest cienka i przezroczysta – staje się coraz grubsza. Na główce wyrastają już włoski, jednak nie mają one jeszcze określonego koloru. Twarz jest już z kolei w pełni uformowana.

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży to również czas, kiedy kości dziecka ulegają utwardzeniu. Dochodzi także do intensywnego rozwoju jego mięśni – maluszek intensywnie się bowiem porusza, zginając przy tym rączki i nóżki. Rozwinięty jest już również układ pokarmowy, który pozwala mu połykać płyn owodniowy. Płeć także jest na tym etapie wyraźnie widoczna. Powoli formuje się układ immunologiczny, który w przyszłości będzie chronił maluszka przed wieloma chorobami. Intensywnie rozwijają się także płuca, a w organizmie gromadzi się tkanka tłuszczowa, dlatego dziecko coraz bardziej przybiera na wadze. Dodajmy, że ma ono już swoje ulubione pory, w których się porusza i w których śpi.

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie mamy?

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży większość mam jest pełnych energii. Brzuszek rośnie, podobnie jak macica, w wyniku czego mogą pojawiać się obrzęki, jednak nie należy się nimi niepokoić. W tym okresie wiele kobiet obserwuje u siebie również bóle spojenia łonowego i pleców – jest to efekt zwiększonego wytwarzania relaksyny, która odpowiedzialna jest za rozluźnianie mięśni.

Niejedna mama boryka się w tym czasie również z przebarwieniami, które mogą pojawić się na twarzy – powstają one pod wpływem działania hormonów. Co więcej, ruchy dziecka są dla kobiety coraz bardziej wyczuwalne. Czasem występują też u niej skurcze Braxtona-Hicksa, które dla większości mam są bezbolesne. To jednak jeszcze nie koniec nieprzyjemnych dolegliwości, ponieważ nogi – pod wpływem zwiększającej się masy ciała – mogą puchnąć. Istnieje także spora szansa na to, że odczuwasz obecnie zgagę oraz niestrawność.

Badanie USG – Kraków

Między 15. a 22. tygodniem ciąży należy wykonać badanie USG połówkowe, więc jeśli jeszcze nie wybrałaś się do lekarza, najwyższa pora. Dzięki niemu będzie można zbadać płód kątem wad wrodzonych. Mieszkasz w Krakowie? W takim razie zapraszamy na badanie do Centrum Medycznego Hi-Gen. Zadzwoń na numer 791 004 003 lub wypełnij formularz na stronie.