Szesnasty tydzień ciąży – jak zmienia się organizm mamy i dziecka?

Szesnasty tydzień ciąży to czas, kiedy to wyczuwalne są pierwsze ruchy maleństwa. Warto na tym etapie zadbać o jego kościec i uwzględnić większą liczbę wapnia w diecie. Co więcej, powoli zaczyna ono reagować na dotyk oraz mierzy około 110 mm! Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Szesnasty tydzień ciąży – jak zmienia się organizm dziecka?

W szesnastym tygodniu ciąży wyraźnie zmieniają się proporcje ciała. Jeśli chodzi o wzrost, dziecko mierzy mniej więcej tyle, co awokado. Gdyby podkuliło nóżki, zmieściłoby się w Twojej dłoni. Pewne jest to, że obecnie może już ono reagować na dotyk. Jest w stanie wyczuwać np. przyłożenie Twojej dłoni na brzuszek. Ponadto reaguje on również na dźwięki, choć na pełne ukształtowanie uszu trzeba jeszcze trochę poczekać. Maluszek jest w stanie na tym etapie również ssać kciuk – w ten sposób ćwiczy przyszłą umiejętność pobierania pokarmu. Co więcej, próbuje także nawet oddychać.

Choć skórka maleństwa jest wciąż bardzo cienka, jego mięśnie stają się coraz silniejsze. Kości dziecka zatrzymują obecnie wapń i coraz bardziej twardnieją. Aby tak się mogło stać, warto spożywać mleko, jogurty, sery, kefiry, ale też ryby, szpinak, natkę pietruszki czy nawet orzechy. Na tym etapie kształtuje się także układ nerwowy maleństwa. Dochodzi do pierwszych prób poruszania gałkami ocznymi. Rozwinięty jest już także jego nosek, który można zauważyć podczas badania USG. Na łuku brwiowym pojawiają się pierwsze włoski, a na powiekach – rzęsy.

Szesnasty tydzień ciąży – jak zmienia się organizm mamy?

Szesnasty tydzień ciąży to czas, kiedy ty również możesz już odczuwać ruchy dziecka. Są one jednak z reguły bardzo delikatne, można je porównać do trzepotania skrzydeł motyla. Niektóre mamy mówią, że odczuwają wówczas lekkie pukanie lub łaskotanie. Ich brzuszek jest jednak zwykle nadal stosunkowo niewielki. Jeśli jesteś w ciąży, w tym czasie możesz też z powodzeniem wykonywać różnego rodzaju aktywności, np. pływać czy chodzić po górach. Jest to wręcz wskazane, zwłaszcza wtedy, gdy w Twojej rodzinie pojawiały się żylaki. Nie polecamy jedynie sportów ekstremalnych.

W szesnastym tygodniu ciąży możesz też odczuwać ból w dolnej części pleców, co ma związek z rozciąganiem się więzadeł. Niektóre mamy narzekają także na bóle podbrzusza, co jest zupełnie normalne. Możesz też zauważyć u siebie obrzęki oraz specyficzne kołatanie serca. Jednocześnie jest to okres, kiedy przez większość czasu kobiety cieszą się dużą energią do działania.

Skontaktuj się z nami

W szesnastym tygodniu ciąży można już wykonywać badanie USG, które ma na celu rozpoznawanie płci dziecka. Warto zaznaczyć, że będzie to zdecydowanie łatwiejsze w przypadku chłopców niż dziewczynek. Jeśli się jednak niecierpliwisz, serdecznie zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen, w którym z powodzeniem możemy takie USG dla Ciebie wykonać. Wystarczy, że zadzwonisz do nas i umówisz się na dogodny dla Ciebie termin. Zapraszamy!