Badanie ultrasonograficzne w ginekologii

USG ginekologiczne to badanie, które wykonuje się profilaktycznie - zwłaszcza w przypadku nieprawidłowych krwawień, bólu okolicy podbrzusza, niepłodności, poronień . Kraków to miejsce, w którym stosujemy w tym celu specjalistyczny aparat ultrasonograficzny, wykorzystujący fale ultradźwiękowe. W zależności od tego, czy pacjentka rozpoczęła współżycie, czy też nie, dobiera się dla niej odpowiednią metodę badania: przez pochwową, przez brzuszną bądź też przez odbytniczą.

Umów się na USG ginekologiczne w Krakowie.

Badanie USG ginekologiczne w Krakowie – cel

USG ginekologiczne ma na celu ocenę struktur i narządów w miednicy. Pozwała zobaczyć obecność zmian patologicznych w jej obrębie, a więc również w jajnikach. Umożliwia też ocenę owulacji oraz błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Badanie wykorzystywane jest również w przypadku diagnozowania niepłodności oraz weryfikacji wczesnej ciąży.

Badanie USG ginekologiczne w Krakowie – przebieg

Badanie ginekologiczne jest w pełni bezpieczne, bezbolesne i może być powtarzane wielokrotnie. Można je wykonać przy pomocy głowicy dopochwowej bądź też głowicy przez brzusznej. Metodę wybiera się w zależności od tego, czy kobieta współżyje, czy też jest dziewicą. Czasem wykonuje się je również metodą doodbytniczą. Po wprowadzeniu głowicy na ekranie komputera wyświetla się obraz dróg rodnych kobiety.

Badanie USG ginekologicznego – wskazania

Badaniu USG przeprowadzane jest dodatkowo, po klasycznym badaniu ginekologicznym. Lekarz może je wykonać, jeżeli u pacjentki pojawiają się bóle brzucha i podbrzusza oraz występują nieprawidłowe krwawienia między miesiączkami, w tym również u kobiet ciężarnych. Przeprowadza je również wtedy, gdy pojawiają się problemy z donoszeniem ciąży, podejrzenie wad w strukturze narządów rodnych oraz zmian w obrębie jajników, a także w ramach ustalania przyczyn niepłodności