Badanie echokardiograficzne płodu (echo serca płodu)

Echo serca płodu w Krakowie to badanie ultrasonograficzne, które pozwala na specjalistyczną ocenę serca płodu, przy pomocy ultradźwięków. Wykonuje się je w II i III trymestrze ciąży, w przypadku podejrzeń nieprawidłowości układu krążenia lub pracy serca. Warto się na nie zdecydować również wtedy, gdy wady tego narządu występują w rodzinie. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Czas trwania zależy od warunków w trakcie badania.

Umów się na echo serca płodu w Krakowie.

Echo serca płodu w Krakowie – cel badania

Echokardiografia płodowa w Krakowie umożliwia szczegółową ocenę układu krążenia, jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie. Dzięki niej można wykryć m.in.: wady serca, zaburzenia rytmu i funkcji serca. Badanie obejmuje również ocenę anatomii klatki piersiowej.

Echo serca płodu można wykonać stosunkowo wcześnie. Wady serca są bowiem – tak naprawdę – najczęściej pojawiającym się wadami. Jeśli lekarz rozpozna nieprawidłowości w budowie tego organu u dziecka, matka powinna je urodzić w jednym z ośrodków specjalizujących się w tej dziedzinie. Przykładowo, na południu Polski warto zwrócić uwagę na Pracownię Echokardiografii Płodowej Szpitala Ujastek, pod kierownictwem dr Beaty Radzymińskiej-Chruściel. (Ośrodek typu C tzn. o najwyższej referencyjności w zakresie diagnostyki prenatalnej wad serca, zapewnia konsultacje kardiologiczne z uwzględnieniem postępowania w trakcie i po urodzeniu dziecka).

Echo serca płodu w Krakowie – przebieg

Echo serca płodu to badanie, które bardzo przypomina klasyczne USG. Najpierw lekarz aplikuje na skórze pacjentki żel, a następnie przykłada do niej głowicę. Całe badanie echokardiograficzne wykonywane jest przez powłoki brzuszne, zwykle po  20. tygodniu ciąży, a czasem – w 14-16 . tygodniu ciąży (echokardiografia wczesna) gdy istnieje podejrzenie wady po pierwszym badaniu prenatalnym. Nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania.

Echo serca płodu w Krakowie – wskazania

Tak jak już powiedzieliśmy wcześniej, echokardiografię płodową ze wskazań wykonuje się tylko u niektórych kobiet w ciąży. Przeprowadza się ją, gdy występują np.:

 

  • Podejrzenie wady serca u płodu,
  • Infekcje,
  • cukrzyca u ciężarnej,
  • picie alkoholu przez ciężarną,
  • schorzenia tkanki łącznej ciężarnej np. toczeń rumieniowaty układowy
  • wady serca w rodzinie (w tym u innego dziecka).

Badania wykonuje się również wtedy, gdy kobieta w ciąży przyjmuje środki przeciwpadaczkowe.