USG jamy brzusznej to badanie, które pozwala na diagnostykę i kontrolę nieprawidłowości narządów w jej obrębie, a więc m.in. nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego. USG warto przeprowadzać profilaktycznie, przynajmniej raz na trzy lata. Tak jak i podczas każdego badania ultrasonograficznego, pacjent może oglądać transmitowany na ekranie obraz. Dużym atutem tego badania jest to, że jego wyniki otrzymuje się natychmiast.
Umów się na USG jamy brzusznej w Krakowie.
USG jamy brzusznej w Krakowie – cel badania
Dzięki badaniu można ocenić stan narządów jamy brzusznej: wątroby, nerek, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, trzustki, pęcherza moczowego, macicy, śledziony, aorty i innych, dużych naczyń Pozwala ono wykryć guzki i torbiele, a także pomaga znaleźć źródło bólu. Co więcej, pozwala ono ocenić, czy dany narząd nie jest powiększony.
USG jamy brzusznej w Krakowie – przebieg
Podczas badania pacjent zazwyczaj leży na plecach. Lekarz aplikuje specjalistyczny żel na jego skórę brzucha, dzięki czemu może w pełni wykorzystać możliwości głowicy aparatu USG. Następnie delikatnie tę głowicę przesuwa, uzyskując w ten sposób na ekranie obraz całego badanego narządu. Po przeprowadzeniu badania żel wystarczy wytrzeć ręcznikiem.
USG jamy brzusznej w Krakowie – wskazania
Na badanie USG jamy brzusznej w Krakowie powinni zdecydować się pacjenci, którzy odczuwają bóle w obrębie jamy brzusznej. Stosuje się je również w diagnostyce żółtaczki oraz gorączki bliżej nieokreślonego pochodzenia, która trwa przynajmniej od kilku dni. Innymi wskazaniami do badania są m.in.: krew w moczu lub stolcu, wymioty, szybki i nieoczekiwany spadek masy ciała, zwiększenie obwodu brzucha, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych.
USG jamy brzusznej – przygotowania
Jak się przygotować do USG jamy brzusznej? Szczegółowe przygotowanie zależy od rodzaju wykonywanego badania.
- Jeżeli ocenie podlegać będzie USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony oraz trzustki, lekarz może zalecić, w dniu poprzedzającym badanie, zastosowanie diety niskotłuszczowej lub nawet wstrzymanie się od przyjmowania pokarmów od 8 do 12 godzin przed jego wykonaniem.
- Jeśli lekarz będzie przeprowadzał USG nerek, na około godzinę przed wykonaniem badania może okazać się konieczne wypicie od 4 do 6 szklanek płynów (w celu wypełnienia pęcherza moczowego). Lekarz może zlecić również wstrzymanie się od przyjmowania pokarmów do kilku godzin przed badaniem.
Ze względu na to, że USG jamy brzusznej jest bezinwazyjne i w 100% bezpieczne, w razie potrzeby można je potarzać dowolną ilość razy.