USG tarczycy w Krakowie przeprowadza się w celu określenia wielkości gruczołu tarczowego, jego stanu oraz struktury. Zleca się je pacjentom, u których podejrzewa się zaburzenia jego czynności, torbiele i guzki oraz osobom z nieprawidłowymi wynikami TSH. Badanie polega na pokryciu szyi pacjenta specjalnym żelem oraz przyłożeniu do niej głowicy aparatu urządzenia USG. Następnie swoją tarczycę można zobaczyć na ekranie monitora.

Umów się na USG tarczycy w Krakowie.

USG tarczycy w Krakowie – cel badania

USG tarczycy umożliwia wykrycie chorób tarczycy, torbieli, guzków oraz innych, niepokojących zmian. Stosuje się je również w przypadku podejrzeń istniejących stanów zapalnych. Oprócz oceny wielkości i stanu tarczycy, lekarz sprawdza również stan ślinianek i węzłów chłonnych. Określa m.in. echogeniczność zmiany oraz dokładną lokalizację.

USG tarczycy w Krakowie – przebieg

Badanie trwa jedynie kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne. W czasie jego trwania pacjent musi być w pozycji leżącej. Nasz endokrynolog w Krakowie przykłada pokrytą żelem głowicę do szyi i powoli ją przesuwa. Jednocześnie obserwuje tarczycę  oraz usytuowane obok niej struktury na ekranie aparatu. Sam żel sprawia, że głowica lepiej przylega do skóry. Po przeprowadzeniu badania lekarz przekazuje pacjentowi wyniki w formie opisu, czasem dołącza również wydruk obrazu USG.

USG tarczycy w Krakowie – wskazania

Lekarz zleca USG tarczycy m.in. wtedy, gdy powiększa się obwód szyi pacjenta bądź wyczuwalne są inne zmiany w obrębie tarczycy. Problemy z tarczycą mogą objawiać się min. poprzez: zaburzenia wagi pocenie się, drżenie rąk, kołatanie serca, złą tolerancję na wysokie lub niskie temperatury. Mogą pojawić się problemy z koncentracją oraz uczuciem senności.

U pacjentów, którzy mają problemy z tarczycą, odnotowuje się często problemy z połykaniem. Badaniu powinny poddać się osoby z nieprawidłowym stężeniem hormonów tarczycy oraz te, u których występował jej nowotwór w rodzinie. Sygnałem do badań powinien być również ból szyi, połączony z powiększeniem węzłów chłonnych. Warto wybrać się do lekarz także  w ramach leczenia kontrolnego tego gruczołu.