Szósty tydzień ciąży – co się dzieje? Co się zmienia? Objawy

Huśtawki nastrojów, uczucie senności, czułość na zapachy… Zauważyłaś takie objawy? Jeśli tak, być może jesteś w szóstym tygodniu ciąży. Oczywiście, każda kobieta przechodzi ten okres nieco inaczej. Faktem jest, że w Twoim organizmie trwa w tym czasie rewolucja hormonalna oraz zachodzą w nim wielkie zmiany. Nic więc dziwnego, że czujesz się trochę gorzej. A co dzieje się obecnie u Twojego dziecka? Sprawdź!

Szósty tydzień ciąży – zmiany u dziecka

W szóstym tygodniu ciąży u dziecka powstają zalążki różnych organów. Stopniowo powiększają się, aby z czasem zacząć wykonywać wyznaczone im role. Dynamicznemu rozwojowi ulega także układ nerwowy – to właśnie wówczas wykształca się i zamyka cewa nerwowa, z której powstanie mózg oraz kręgosłup. Powoli powstają także układy: trawienny, oddechowy, jak również wydalniczy. Ważne jest również to, że tworzą się jednocześnie soczewki oczu oraz ner wzrokowy.

W tym okresie, podczas badania USG, można zaobserwować pęcherzyk żółciowy, który przypomina ciemną plamkę. Pod koniec tego tygodnia czasem da się zauważyć zarodek wraz z bijącym serduszkiem – na monitorze wyświetla się  ono w postaci pulsującego punkciku. Powoli rysy twarzy dziecka zaczynają się uwidoczniać, widoczne są  także jego rączki i nóżki, choć jeszcze zrośnięte z błoną. Coraz wyraźniejsze stają się również palce u dłoni i stóp. Formują się także zawiązki zębów oraz płaskie kości czaszki.

Szósty tydzień ciąży – zmiany u mamy

Bardzo znamienne dla tego okresu ciąży jest duże wyczulenie na zapachy. U wielu kobiet może pojawić się uczucie zalegania pokarmu w żołądku. Odczuwają one nierzadko mdłości – często nie tylko z samego rana, ale również przez cały dzień. Pamiętaj, że podczas pierwszych tygodni ciąży możesz schudnąć, zwłaszcza jeśli towarzyszyły Ci nudności oraz wymioty. W organizmie zmniejsza się wówczas ilość wody, a także zalegający pokarm, w wyniku czego może dojść do zmniejszenia wagi. Jeżeli jednak wiesz, że jesteś w ciąży i schudłaś więcej niż 3 kg, powinnaś się skonsultować z ginekologiem.

Oczywiście w tym czasie pojawiają się także: powiększenie i tkliwość piersi, nadmierna senność i brak energii, huśtawki nastroju. Oprócz tego, wiele pań odczuwa zwiększoną potrzebę oddawania moczu. Symptomy te są efektem zwiększenia ilości gonadotropiny kosmówkowej, estrogenu oraz progesteronu we krwi. Czasem przyszła mama może zauważyć w tym czasie także plamienie z dróg rodnych – nie należy się tym jednak zbytnio przejmować.

Badania USG w Hi-Gen

Jeśli do tej pory nie wybrałaś się na USG, warto to zrobić właśnie teraz. Wybór ginekologa jest bardzo ważny, gdyż to właśnie on będzie prowadził Cię przez cały okres ciąży. Dlatego zapraszamy Cię na wizytę w Hi-Gen, gdzie pracują prawdziwi profesjonaliści. Co więcej, każde spotkanie z lekarzem odbywa się w przyjaznej atmosferze. Masz do nas pytania? A może chcesz sprawdzić, czy nasi ginekologowie są idealni dla Ciebie i Twojego dziecka? Jeśli tak, zadzwoń na numer 791 004 003 i skontaktuj się z nami już dziś!