Kiedy wykonywać badania prenatalne? Gdzie to zrobić w Krakowie?

Aby mieć pewność, że dziecko urodzi się zdrowe, przeprowadza się odpowiednie badania prenatalne. Określone ich rodzaje należy wykonywać w ściśle określonym momencie ciąży. Co więcej, w każdym trymetrze przeprowadza się je w innym celu. Kiedy należy je wykonywać i jakie choroby pozwalają one wykryć? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

I trymestr ciąży – jakie badania trzeba wykonać?

I trymestr to okres między 1. a 13. tygodniem ciąży.

W I trymestrze ciąży przeprowadza się następujące badania.

  • USG – pierwsze USG w położnictwie należy wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży. Płód jest wówczas na tyle rozwinięty, że badanie to pozwala ocenić wiek ciążowy, sprawdzić, czy płód jest żywy, zdiagnozować u niego pewne wady, a także określić kosmówkowość (która jest związana z ciążą mnogą).
  • Test podwójny i test PAPP-A – są to testy biochemiczne, które wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Dzięki nim można oszacować ryzyko pojawienia się u maluszka zespołów genetycznych (zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Pataua).
  • Amniopunkcja – wykonywana jest między 11. a 14. tygodniem ciąży (jest to tzw. amniopunkcja wczesna) i to jedynie w niektórych sytuacjach, gdy istnieje ryzyko pojawienia się wad genetycznych u dziecka.
  • Echokardiografia płodu (echo serca) – zazwyczaj wykonywana jest w II trymestrze, ale w wyjątkowych przypadkach również w 12.-13.tygodniu ciąży.
  • Biopsja kosmówki – inwazyjne badanie prenatalne, wykonywane jedynie w niektórych przypadkach, między 8. a 11. tygodniem, przeprowadza się je m.in. wtedy, gdy możliwe jest istnienie wady genetycznej u płodu.

II trymestr ciąży – jakie badania trzeba wykonać?

II trymestr to okres między 14. a 27. tygodniem ciąży.

Jakie badania prenatalne wykonuje się w II trymestrze ciąży? Oto one.

  • USG połówkowe – to badanie wykonuje się między 18. a 22. tygodniem ciąży. Pozwala ono ocenić narządy dziecka pod względem występowania wad wrodzonych. Dzięki niemu można też określić przybliżoną wagę płodu oraz potwierdzić wiek ciążowy lub go ustalić (jeśli nie zostało to zrobione w ciągu I trymestru).
  • Echokardiografia płodu – badanie wykonywane jedynie u niektórych mam, najczęściej między 22. a 25. tygodniem ciąży, w razie potrzeby na każdym jej etapie, a w wyjątkowych przypadkach – tak jak powiedzieliśmy – w 12.-13. tygodniu ciąży. Pozwala ono ocenić anatomię serca, ruch zastawek oraz mięśnia sercowego, a co za tym idzie – wykryć większość wrodzonych wad serca.
  • Test potrójny – wykonywany jest między 14. a 20. tygodniem ciąży. Nie jest ono obowiązkowe, ale lekarz może je zlecić ze względu na istnienie czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się wad wrodzonych.
  • Kordocenteza – jest to inwazyjne badanie prenatalne, wykonywane około 20. tygodnia ciąży i jedynie u niektórych mam, u których płód nie rozwija się prawidłowo. W jego ramach pobiera się i analizuje krew pępowinową. Pozwala ono wykryć m.in. niedotlenienie płodu, anemię, wady rozwojowe czy też zaburzenia chromosomowe.

III trymestr ciąży – jakie badania trzeba wykonać?

III trymestr to okres między 28. a 40. tygodniem ciąży.

W tym czasie również przeprowadza się określone badanie prenatalne.

  • USG – trzecie badanie USG wykonywane jest między 28. a 32. tygodniem ciąży. Dzięki niemu można ocenić, czy płód rośnie i rozwija się prawidłowo. Można wówczas oszacować przybliżoną masę płodu i określić przybliżoną wagę dziecka po porodzie. Badanie pozwala sprawdzić również rozwój narządów oraz to, czy nie występują u niego wady wrodzone.

Badania prenatalne w Krakowie

Mieszkasz w Krakowie i szukasz profesjonalnego ośrodka, w którym wykonasz badania prenatalne? Serdecznie zapraszamy do Hi-Gen, gdzie przeprowadzamy zarówno badania nieinwazyjne, jak i inwazyjne. Pacjentki, które spełniają pewne warunki, mogą liczyć u nas na bezpłatną diagnostykę prenatalną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej!