Konsultacje endokrynologiczne

Endokrynolog w Krakowie pomoże Ci w zaburzeniach gruczołów wydzielania wewnętrznego. Dzięki niemu uporasz się z problemami tarczycy, trzustki, nadnerczy, przysadki mózgowej oraz gruczołów płciowych. Udzieli Ci on wskazówek dotyczących hormonalnych zaburzeń ginekologicznych oraz występowania zmian trądzikowych. Wskazaniem do wizyty mogą być m.in.: uderzenia gorąca, nawracające bóle głowy oraz zaburzenia miesiączkowania.

Umów się z endokrynologiem w Krakowie.

Biopsja tarczycy –  Kraków

Biopsja tarczycy – cel badania

Biopsja tarczycy umożliwia ocenę zmian występujących na jej obszarze. Najczęściej są to zmiany łagodne, jednak 4% jest efektem nowotworu złośliwego. Badanie wykonuje się również po to, aby wyeliminować płyn z torbieli tarczycy oraz w przypadku podejrzeń o stan zapalny.

Biopsja tarczycy – przebieg

Biopsja tarczycy polega na pobraniu fragmentu materiału z podejrzanej zmiany tarczycy. W następnej kolejności bada się go pod mikroskopem. Pacjent otrzymuje wyniki zwykle w ciągu dwóch tygodni. Na badanie powinien zgłosić się z innymi wynikami oraz powiedzieć endokrynologowi o ewentualnych chorobach współistniejących.

Biopsja tarczycy w Krakowie – wskazania

Przykładowe wskazania do biopsji tarczycy to:

  • powiększone węzły chłonne,
  • senność i osłabienie,
  • ból szyi,
  • guzki w obrębie tarczycy.

Lekarz zleca to badanie również wtedy, gdy podczas USG zostaną wykryte guzki.

USG tarczycy w Krakowie

USG tarczycy – cel badania

USG tarczycy to podstawowe badanie, które pozwala ocenić funkcjonowanie tego gruczołu. Pomaga ono m.in. endokrynologowi w Krakowie określić rozmiary i objętość tarczycy. Dzięki niemu można też ocenić miąższ oraz dynamikę wzrostu zachodzących w niej zmian. Co więcej, USG pozwala wykryć te zmiany, których nie da się dostrzec podczas zwykłego badania palpacyjnego.

USG tarczycy – przebieg

USG tarczycy trwa  zwykle około 20-30 minut i przeprowadza się je u pacjenta w pozycji leżącej. Lekarz aplikuje na jego skórę niewielką ilość żelu, dzięki czemu łatwiej jest przesuwać głowicę ultrasonografu. Wynik badania, wraz ze zdjęciem i opisem, gotowy jest po kilkunastu minutach. Badanie bez problemu można wykonywać również u kobiet w ciąży.

USG tarczycy – wskazania

Głównym wskazaniem do badania jest zauważenie objawów charakterystycznych dla niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Wykonuje się je również u osób, u których wcześniej już zdiagnozowano konkretne schorzenie, w ramach badań kontrolnych. Na USG tarczycy kieruje się również pacjentów z nieprawidłowymi wynikami TSH, FT3, FT4 oraz przeciwciał anty-TPO i –TG.