USG piersi – co to jest? Wskazania. Gdzie je wykonać w Krakowie?

USG jamy brzusznej kraków

USG piersi – co to jest? Wskazania. Gdzie je wykonać w Krakowie?

USG piersi to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, które najczęściej uzupełnia mammografię. Wykonuje się je w ramach profilaktyki chorób piersi, dotyczy to szczególnie nowotworów. Dzięki niemu można wykryć różne zmiany w początkowym etapie rozwoju. W Hi-Gen badanie to przeprowadzają doświadczeni i wyspecjalizowani lekarze. Dowiedz się więcej.

Co to jest USG piersi?

USG piersi to badanie, które pozwala ocenić strukturę gruczołu sutkowego, wykryć ewentualne patologiczne zmiany oraz szerokość przewodów mlekowych. Często wykazuje ono te zmiany, których nie da się zauważyć podczas mammografii.

Jak przebiega USG piersi? Na początku pacjentka musi zdjąć górne partie odzieży i bielizny, później proszona jest o położenie się na kozetkę. Następnie lekarz rozsmarowuje na piersiach specjalny żel i przesuwa po skórze piersi głowicę aparatu USG – dzięki temu strukturę tkanek można obserwować na ekranie urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ emitowane ultradźwięki przenikają przez skórę i odbijają się od położonych tam tkanek, a później znowu wracają do głowicy. Całość przetwarzana jest następnie na obraz. Badanie trwa w sumie 20-30 minut.

Wskazania do USG piersi

Główne wskazania do USG piersi to:

  • występowanie raka piersi u innych członków rodziny,
  • ukończenie 30. roku życia (badanie należy przeprowadzać profilaktycznie co roku),
  • wyciekanie krwi lub innej wydzieliny z brodawki sutkowej,
  • utrzymujący się ból piersi,
  • guzki i zgrubienia, które da się wyczuć podczas badania palpacyjnego,
  • przyjmowanie doustnej antykoncepcji przez dłuższy czas,
  • nagła zmiana w wyglądzie piersi (dotyczy to głównie wielkości i kształtu),
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych.

Jak często robić USG piersi?

Najlepiej, gdy na USG piersi zgłaszają się już kobiety od 20. roku życia, które – do 30. roku życia – powinny powtarzać je co 2 lata. Później warto robić to co roku, a po 40. roku życia jeszcze częściej, np. co pół roku.

Jak się przygotować do USG piersi?

Wykonywanie USG piersi rekomendujemy zwłaszcza między 5. a 10. dniem cyklu miesiączkowego – wcześniej piersi wykazują się większą tkliwością, natomiast później znajduje się w nich więcej wody, co niekiedy obniża wartość diagnostyczną badania.

Przed wybraniem się na USG piersi warto zadbać też o higienę badanego obszaru oraz ubrać się tak, aby łatwo było odsłonić górne części ciała. Należy też pokazać lekarzowi wyniki przeprowadzanych już badań USG piersi. Trzeba również powiedzieć mu o ewentualnych operacjach piersi, hormonalnej terapii zastępczej (jeśli taka miała miejsce), a także podać datę ostatniej miesiączki.

USG piersi w Krakowie

Zapraszamy do zapisów na USG piersi w Centrum Medycznym Hi-Gen w Krakowie. Badanie to wykonują u nas specjaliści z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Dzięki temu przeprowadzane jest ono niezwykle precyzyjnie, a właściwa diagnoza – postawiona bardzo szybko. To z kolei sprawia, że szybko można podjąć, w razie potrzeby, odpowiednie leczenie.