Seks w ciąży – fakty i mity. Co warto o nim wiedzieć?

Seks w ciąży budzi wiele wątpliwości, przez co wiele mam obawia się zbliżeń. Tymczasem w większości przypadków nie stanowi on żadnego zagrożenia. Wręcz przeciwnie, warto na etapie ciąży skupić się na wzajemnej intymności oraz bliskości z partnerem, ponieważ po porodzie może zabraknąć na to czasu. Co jest zatem w tym temacie faktem, a co mitem? Sprawdź.

Nie można uprawiać seksu w ciąży

To oczywiście mit. Jeżeli nie występują żadne komplikacje, uprawianie seksu w ciąży jest jak najbardziej możliwe i nic nie stoi na przeszkodzie, aby to robić. Wręcz przeciwnie: zwiększa to bliskość partnerów i poprawia samopoczucie przyszłym mamom. Nie można tego robić jedynie w przypadku:

  • ciąży wielopłodowej,
  • odpływania płynu owodniowego,
  • niewydolności cieśniowo-szyjkowej,
  • zagrożenia poronienia,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • łożyska przodującego.

Warto też pamiętać, że jeżeli w drogach rodnych lub moczowych występują aktywne infekcje, seks może zwiększać ryzyko poronienia.

W ciąży nie ma się ochoty na seks

To kolejny mit. Zdarza się, że wiele kobiet ma podczas ciąży większy apetyt na seks niż dotychczas. Co więcej, naukowo udowodniono, iż popęd seksualny wówczas wzrasta. Prawdą jest jednak również to, że w pierwszym trymestrze złe samopoczucie, nudności, zmęczenie oraz obawy przed poronieniem nie sprzyjają częstym stosunkom. Inaczej zaczyna to wyglądać w drugim trymestrze, kiedy to cera zyskuje blask, a piersi się powiększają. Wiele pań zyskuje wówczas większe poczucie atrakcyjności, a ich hormony szaleją – oba te czynniki zachęcają do spędzania błogich chwil we dwoje.

Nie można się kochać w przypadku dużego brzuszka

Oczywiście można kochać się nawet w zaawansowanej ciąży. Warto jednak pomyśleć nad odpowiednią pozycją. Nie ma tutaj odgórnych rekomendacji – ważne, aby obie strony czuły się komfortowo. Istotne jest jednak to, aby unikać nacisku na brzuch oraz napierania na żyłę główną dolną, ponieważ może się to skończyć zaburzeniami odpływu krwi. Z tego powodu lepiej, aby przyszła mama nie leżała podczas stosunku na plecach, a była np. nad partnerem.

Seks przyspiesza poród

Prawdą jest, że seks może przyspieszyć poród. Z tego powodu zaleca się go w sytuacji, gdy planowany termin porodu minął. Wynika to z tego, że kiedy podczas stosunku kobieta przeżywa orgazm, dochodzi do pobudzania skurczów macicy. Co więcej, zainicjować akcję porodową może również nasienie, chodzi tu głównie o prostaglandyny. Hormony te sprawiają, że szyjka macicy staje się bardziej elastyczna, przez co jest bardziej podatna na rozwieranie się. Do przyspieszenia porodu może dojść jednak w ten sposób jedynie w zaawansowanej ciąży, wcześniej nie trzeba się takiej sytuacji obawiać.

Fakty i mity o seksie – skontaktuj się ze specjalistą w Krakowie

W Twojej głowie pojawia się wiele pytań na temat seksu w ciąży? Chciałabyś o tym porozmawiać ze specjalistą? Szukasz pierwszych badań USG w ciąży? W takim razie zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen w Krakowie. Jesteśmy zespołem lekarzy, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości. Z przyjemnością zajmiemy się również Tobą i Twoim maleństwem przez cały okres ciąży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Pragniesz się umówić z nami na wizytę? W takim razie zadzwoń na numer 791 004 003 i wybierz dla siebie najlepszy termin. Zapraszamy!