Jedenasty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki i dziecka?

Jedenasty tydzień ciąży to czas, w którym wciąż możesz odczuwać nudności. Co więcej, Twój brzuszek może się już wyraźnie zaokrąglać, a ciało dziecka – wydłużać i prostować. I mimo że może się wydawać, że mocno tyjesz, to nic w porównaniu do tego, jak bardzo Twoje maleństwo przybiera wówczas na wadze. Ważne jest również to, że pod koniec pierwszego trymestru zmniejsza się ryzyko poronienia.

Jedenasty tydzień ciąży – zmiany w organizmie dziecka

W jedenastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 4 cm (bez samych nóżek) oraz waży około 7-8 g. Co prawda, ma ono już małe uszka, ale oczka wciąż nie są jeszcze wykształcone. W nosku pojawia się z kolei coraz więcej komórek węchowych. Kształtują się także struny głosowe maluszka, który może już wysuwać i chować język. Jego skóra jest zaróżowiona, ale wciąż bardzo cieniutka. Warto dodać, że dziecko jest na tym etapie również bardziej odporne na różnego rodzaju szkodliwe czynniki.

Pozycja dziecka staje się coraz bardziej wyprostowana, a szyja – szczuplejsza i dłuższa. W tym czasie różnicują się również zewnętrzne narządy płciowe. Pod koniec I trymestru można też powiedzieć, że serce dziecka jest już sprawne. Swoje podstawowe zadanie, a więc produkcję insuliny, zaczyna spełniać także trzustka. Jelita zostają natomiast wyścielone błoną śluzową.

Jedenasty tydzień ciąży to również czas, kiedy rozpoczyna się proces mineralizacji kości – będzie on trwał aż do momentu osiągnięcia dojrzałości. Szybkiemu rozwojowi ulega wówczas także wątroba, która niedługo zacznie wytwarzać krew.

Jedenasty tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki

W jedenastym tygodniu ciąży najpewniej zaobserwujesz już lekkie zaokrąglenie u dołu brzucha. I nic dziwnego, Twoja macica staje się coraz większa. Na skutek tego, że znajduje się ona w pobliżu pęcherza moczowego, możesz czuć potrzebę częstszego korzystania z toalety. Na nogach i piersiach powinnaś zauważyć też uwidaczniające się naczynia żylne. Co więcej, piersi mogą nadal się powiększać. W wielu sytuacjach możesz też odczuwać ich tkliwość oraz bolesność.

Nie wszystkie panie wiedzą, że jedenasty tydzień ciąży to moment, kiedy można obserwować korzystne zmiany w swoim wyglądzie. Lepsza jest wówczas kondycja skóry i paznokci, a włosy stają się gęściejsze. Jednocześnie można w tym czasie zaobserwować nierzadko bóle głowy, które są rezultatem zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. Czasem występują też omdlenia, będące splotem wielu rozmaitych czynników. Towarzyszyć może Ci również brak energii w parze z zaparciami oraz rosnącym apetytem. Niektóre mamy odczuwają na tym etapie także zgagę.

USG pierwszego trymestru – Kraków

Jedenasty tydzień ciąży to idealny czas na wykonanie USG pierwszego trymestru, czyli tzw. USG genetycznego, o ile oczywiście nie zdążyłaś zgłosić się do lekarza wcześniej. Dzięki temu badaniu można wykluczyć u dziecka różne choroby oraz nieprawidłowości, a także ocenić jego budowę ciała. Badanie jest w 100% bezpieczne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem – zwłaszcza, jeśli wykonasz je w Centrum Medycznym Hi-Gen w Krakowie. Umów się na wizytę z nami już dziś!