Czwarty tydzień ciąży – co się dzieje? Co się zmienia? Objawy

Czwarty tydzień cięży to moment, kiedy Twoje dziecko ma wielkość ziarenka maku. Maluszek intensywnie się rozwija, natomiast mama może zauważyć u siebie pierwsze objawy, choć nie zawsze tak się dzieje. To jednocześnie dobry czas na wykonanie testu ciążowego – istnieje spora szansa na to, że wskaże on wynik zgodny z prawdą. Dowiedz się więcej.

Czwarty tydzień ciąży – zmiany u dziecka

Kiedy zapłodnione jajeczko zagnieździ się w ścianie macicy, zaczyna dzielić się na komórki i staje się zarodkiem. W następnej kolejności komórki te tworzą ciało dziecka przez cały okres ciąży – to właśnie z nich wykształcają się: mięśnie, różne organy, a także szkielet i układ nerwowy. Dziecko w czwartym tygodniu ma już głowę, mózg, rdzeń kręgowy, jak również zawiązki uszu, oczy, rąk i nóg.

Już za kilka tygodni dojdzie również do wytworzenia łożyska u dziecka. Wraz z zaczątkami pępowiny będzie ono dostarczało składniki odżywcze z Twojego organizmu do organizmu maleństwa. To ważne, ponieważ tlen, tłuszcze, aminokwasy i cukry mają ogromny wpływ na jego rozwój. Dlatego tak istotne jest to, jak będziesz się odżywiać przez cały okres ciąży.

Czwarty tydzień ciąży – zmiany u mamy

Jeśli regularnie miesiączkujesz, w czwartym tygodniu ciąży możesz zorientować się, że coś się zmieniło – u przyszłych mam krwawienie wówczas nie występuje. Warto jednak zaznaczyć, że u kobiet, które krwawią nieregularnie, może to nie być takie oczywiste. Dlatego też dobrze jest w tym czasie wykonać test ciążowy, który powinien pokazać pozytywny wynik. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tego typu testy wykrywają ciążę, jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem, np. w Centrum Medycznym Hi-Gen.

W czwartym tygodniu ciąży może pojawić się ból brzucha – jest to sygnał, który może świadczyć zarówno o byciu w ciąży, jak i samym poronieniu. W tym okresie mogą też pojawić się objawy, które zwykle występują przed menstruacją, a więc senność, zmęczenie, bolesność piersi. Nierzadko przyszłe mamy zmagają się z nudnościami oraz wymiotami, jadłowstrętem i ślinotokiem, a do tego często oddają mocz. Jednocześnie u niektórych pań może się w tym okresie pojawić tzw. krwawienie implantacyjne – niewielkie plamienie związane z zagnieżdżaniem się komórki.

Pierwsze USG w ciąży – Kraków

Jeśli nie wiesz, czy jesteś w ciąży, warto to sprawdzić u specjalistów, którzy posiadają pewną wiedzę medyczną (w przeciwieństwie do wielu internautów, którzy jej nie mają). Warto jednak z tym poczekać tydzień lub nawet kilka tygodni. Wynika to z tego, że czwarty tydzień ciąży to moment, gdy w badaniu ginekologicznym da się wykryć sygnały wskazujące na ciążę, jednak raczej nie będzie ich widać na USG, choć czasem widoczny jest wówczas pęcherzyk żółciowy. Jeśli jednak czujesz, że już teraz chcesz sprawdzić, na czym stoisz, zapraszamy – przeprowadzimy u Ciebie wszystkie te badania. Wystarczy, że zadzwonisz na numer 791 004 003  i umówisz się na wizytę w dogodnym terminie. Zapraszamy!