Czternasty tydzień ciąży – jak zmienia się organizm mamy i dziecka?

Czternasty tydzień ciąży to początek drugiego trymestru. Niektórzy określają go mianem miesiąca miodowego ciąży, ponieważ uciążliwe symptomy, które obserwowałaś u siebie w pierwszym trymestrze, mogą już ustępować. Wiele kobiet odczuwa wówczas przypływ energii i zauważa u siebie piękne i grubsze włosy, które rosną szybciej niż do tej pory. Jakie jeszcze zmiany pojawiają się wówczas zarówno u mamy, jak i dziecka? Oto one.

Czternasty tydzień ciąży – zmiany w organizmie dziecka

W czternastym tygodniu ciąży u dziecka rozwijają się narządy płciowe. Jeśli chodzi o dziewczynki, jajniki wędrują z jamy brzusznej do miednicy. W przypadku małych mężczyzn widoczna zaczyna być z kolei prostata. Nie wiadomo jednak nadal, jaką płeć ma Twoje dziecko. Sama twarz dzieci coraz bardziej zaczyna być bardziej wyraźna, a poszczególne jej elementy – mocniej zarysowane. Zaznaczają się na niej m.in. kości policzkowe. Jeśli chodzi o wielkość maleństwa, można je w tym momencie porównać do pomarańczy.

Warto zaznaczyć, że w czternastym tygodniu ciąży tułów dziecka zaczyna rosnąć szybciej niż dotychczas. To z kolei sprawia, że główka przestaje być nieproporcjonalna względem reszty ciała. Jednocześnie rozwijają się wówczas zmysły: węch i smak. Skórka maleństwa zaczyna być z kolei coraz grubsza.

Czternasty tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki

Jeśli jesteś w czternastym tygodniu ciąży, Twój brzuszek może być już mocno widoczny lub nie – jest to kwestia indywidualna. U niektórych pań powiększają się również piersi, a brodawki sutkowe ciemnieją. Warto pamiętać, że na tym etapie możesz borykać się z krwawieniami z nosa. Wynika to z tego, że naczynia krwionośne się rozszerzają, a ryzyko ich pęknięcia przez to się zwiększa. Do krwawień może dojść zwłaszcza, gdy kichasz, cierpisz na nadciśnienie lub jesteś podatna na alergeny. Należy zaznaczyć, że w czternastym tygodniu ciąży możesz również zauważyć u siebie żółtą wydzielinę z piersi, jednak nie powinno Cię to niepokoić.

Zaobserwowałaś u siebie problemy ze snem? To również jest normalne. Podobnie jak nasilenie pigmentacji skóry, która na niektórych obszarach odznacza się ciemniejszym kolorem. Jest to widoczne zwłaszcza u kobiet, które mają ciemniejszą karnację. Po porodzie plamki stają się jaśniejsze, choć w niektórych przypadkach nie znikają całkowicie. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, wiele pań obserwuje u siebie piękne, grubsze i szybciej rosnące włosy. Jednym z objawów ciąży jest również tzw. katar ciążowy, który może być spowodowany działaniem progesteronu.

Badania dla kobiet w ciąży w Hi-Gen – Kraków

Okres od jedenastego do czternastego tygodnia ciąży to dobry moment na wizytę u ginekologa. W Hi-Gen lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, a następnie przeprowadzi badania ginekologiczne oraz sprawdzi masę ciała i ciśnienie krwi. Wykona także badanie USG w położnictwie przez powłoki brzuszne. Dzięki temu będzie mógł ocenić anatomię dziecka, sprawdzić jego poziom rozwoju oraz rozmiary. Zadzwoń na numer i umów się z nami na wizytę 791 004 003 już dziś!