Dziesiąty tydzień ciąży to okres dynamicznych zmian – zarówno w życiu matki, jak i dziecka. Warto na tym etapie ograniczać kofeinę, dużo spać i odpoczywać. Dziecko zaczyna coraz szybciej rosnąc i przybierać na wadze – tak będzie działo się przez cały drugi trymestr. Co więcej, jego serduszko już teraz bije z prędkością 180 uderzeń na minutę! Dowiedz się więcej.
Dziesiąty tydzień ciąży – zmiany w organizmie dziecka
Dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży mierzy mniej więcej 3 cm długości i waży 5 g. Warto jednak pamiętać, że rośnie ono bardzo szybko. Podczas USG można zauważyć jego bijące serduszko. Na tym etapie wykształcona zostaje już podstawowa struktura optyczna, wraz z powiekami – ze względu na to, że są one zaklejone, dziecko wygląda tak, jakby spało. Uformowane zostają także zewnętrzne narządy płciowe. Wciąż tworzą się również drobne zalążki zębów, rysy twarzy oraz zewnętrzne przegrody nosa.
Maluszek w dziesiątym tygodniu przestaje być w nomenklaturze medycznej zarodkiem, a zaczyna być płodem. Może też już poruszać rączkami i nóżkami, choć mama jeszcze tego nie wyczuwa. Im częściej będzie to robił, tym szybciej wykształcą się u niego mięśnie. Znika też błona, która dotychczas łączyła jego paluszki. Wciąż pozostaje jednak między paluszkami u stóp.
Dziesiąty tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki
W dziesiątym tygodniu ciąży jeszcze często nie widać, aby brzuszek się powiększał, chyba że na świat przyjdą bliźniaki lub jest to Twoja kolejna ciąża. Tę można jednak łatwo wyczuć podczas badania ginekologicznego – macica jest wówczas już mocno powiększona i wystaje ponad spojenie łonowe. Warto już teraz ograniczyć kofeinę lub całkowicie wyeliminować ją ze swojego jadłospisu. Należy zaznaczyć, że może ona prowadzić do odwodnienia – wynika to z tego, że należy ona do środków moczopędnych.
Przyszłe mamy mogą na typ etapie ciąży odczuwać największe nasilenie wymiotów oraz nudności. Szacuje się, że występuje one u jednej czwartej kobiet ciężarnych. Z reguły kończą się po dwunastym tygodniu, jednak u nielicznych pań utrzymują się aż do porodu. Możesz też zaobserwować na swoim ciele uwidaczniające się żyły, zwłaszcza na piersiach i brzuchu – wynika to z tego, że objętość krwi w Twoim ciele może się zwiększyć się nawet o 40 proc. Nie musisz się jednak tym przejmować, ponieważ wszystko wróci do normy, kiedy przestaniesz karmić. Wciąż mogą zmieniać się jednak Twoje nastroje.
Pierwsze USG w ciąży – Kraków
Podejrzewasz, że jesteś w ciąży i mieszkasz w Krakowie? Jeśli tak, to dobry moment, aby zweryfikować to w Centrum Medycznym Hi-Gen. Pierwsze badanie USG pozwala potwierdzić obecność płodu, określić wiek ciążowy i ewentualnie zdiagnozować ciążę mnogą. Lekarz może zauważyć też objawy wskazujące na aberracje chromosomalne u dziecka. Chcesz przekonać się, czy faktycznie jesteś w ciąży i czy Twoje dziecko jest zdrowe? Umów się z nami na wizytę w dogodnym terminie. Zadzwoń na numer 791 004 003.