Trzynasty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki i dziecka?

Trzynasty tydzień to początek drugiego trymetru – najprzyjemniejszego okresu dla mamy podczas ciąży. Największe ryzyko związane z ewentualnym poronieniem minęło, a dziecko powoli zaczyna przypominać prawdziwego człowieka. To również etap, na którym rozmiar brzucha nie jest jeszcze problemem. Coraz większa liczba ludzi może jednak zauważać, że spodziewasz się dziecka.

Trzynasty tydzień ciąży – zmiany w organizmie dziecka

Trzynasty tydzień ciąży to czas, w którym kostnieją chrząstki dziecka. Wykształcają się kości czaszki, żebra, a także kości długie kończyn. Maleństwo może się już przekręcać, a także poruszać kończynami i głową. Co więcej, jest ono w stanie marszczyć czoło czy nadymać policzki, a nawet poruszać wargami. Oprócz tego potrafi samo ssać kciuk, a jego twarz coraz bardziej przypomina tę ludzką. Większość organów w ciele jest w stanie już normalnie wykonywać swoją pracę – maluch potrafi już nawet siusiać. Co więcej, dziecko staje się wrażliwe na dotyk, reaguje na dźwięki i odczuwa wibracje poprzez skórę.

U maluszka w trzynastym tygodniu ciąży funkcjonuje już układ trawienny wraz z nerkami. Jest to możliwe dzięki temu, że maluch połyka już wody płodowe. Jak duży on jest? Powinien mierzyć na tym etapie około 7-8 cm – jest to wielkość porównywalna do owocu kiwi. Jego waga wynosi z kolei ponad 20 g. Obecnie rośnie głównie jego tułów, a nie główka. W gardle powoli wykształcają się niewielkie struny głosowe. Na palcach widoczne stają się opuszki, a w ustach formują się zawiązki zębów stałych.

Trzynasty tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki

Twoja macica oraz łożysko ulegają nieustannemu powiększaniu. Tylko teraz, pod względem wielkości, Twój brzuch przypomina małą piłkę. To również czas, w którym wyraźnie już przybierasz na wadze – zwłaszcza przy odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dzięki temu łatwiej jes Cit dźwigać zaokrąglony brzuszek. To, kiedy widoczny jest brzuch, zależy od kilku czynników, takich jak: waga, figura, ułożenie płodu. Znaczenie ma także to, która to jest ciąża z kolei. Jednocześnie możesz ważyć mniej niż wcześniej, co jest związane z wcześniejszymi nudnościami i wymiotami.

Zmiany hormonalne mogą jednak powodować niezbyt dobry nastrój oraz ogólne osłabienie. Zdarza się jednak, że mama odczuwa wyraźny wzrost energii, a jej samopoczucie jest zdecydowanie pozytywne. U wielu ciężarnych odnotowuje się wówczas również przyspieszoną pracę serca. To efekt przystosowywania się organizmu do ciąży. Na tym etapie nie odczuwa się już jednak mdłości, nie występują także wymioty. Co więcej, dobrze jest się zainteresować już kosmetykami, które działają przeciw rozstępom. Jest to o tyle istotne, że bywają one bardzo trudne do wyeliminowania. Dlatego lepiej im zapobiegać i aplikować odpowiedni krem na okolice brzucha, ud, pośladków, jak również i piersi.

USG genetyczne w Krakowie

Jeśli jesteś w trzynastym tygodniu ciąży, najpewniej wykonałaś USG genetyczne. Jeżeli jednak tego nie zrobiłaś, najwyższa pora – możesz zrobić to do końca 14. tygodnia. Mieszkasz w Krakowie? W takim razie zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen. To jedno z pierwszych, a zarazem najistotniejszych badań prenatalnych. Dzięki niemu możemy wykluczyć wiele rozwojowych wad anatomicznych. Zadzwoń na numer 791 004 003 i umów się na wizytę z lekarzem już dziś.