Będziesz miała dziecko? Jeśli tak, pora wybrać się na USG prenatalne, określane również mianem „USG genetycznego”. Jest to badanie przesiewowe, które wykonuje się między 11. a 14 tygodniem ciąży. Dzięki niemu można wstępnie ocenić anatomię płodu oraz oszacować ryzyko wystąpienia pewnych chorób. Badanie może wykonać każda kobieta w ciąży.
Pierwsze USG prenatalne – na czym polega?
Na początku badania lekarz sprawdza, czy ciąża jest żywa oraz czy jest jedno-, czy wielopłodowa. W przypadku ciąży wielopłodowej bada on liczbę worków owodniowych oraz kosmówek, sprawdza ich lokalizację oraz ilość wód płodowych. Badania ultrasonograficzne w położnictwie. Następnie rozpoczyna badania samego płodu. Bada kształt oraz wielkość głowy, tułowia i kończyn. Sprawdza też długość ciemieniowo-siedzeniową, czyli odległość pomiędzy czubkiem głowy a pupą. Dzięki temu można ocenić stopień zaawansowania ciąży oraz określić wstępny termin porodu.
Jednym z celów pierwszego USG prenatalnego jest ocena tzw. markerów genetycznych. Ginekolog sprawdza zatem, czy wykształciła się kość nosowa. Jest to o tyle istotne, że u 60. proc. dzieci z zespołem Downa oraz u połowy z Zespołem Edwardsa i u 40. proc. z zespołem Patau nie występuje. Ważnym elementem badania jest także sprawdzenie, czy przypadkiem nie pojawił się u płodu obrzęk szyi z cechami wodniaka karku. Lekarz powinien ocenić też przezierność fałdu karkowego NT, czyli zbiorniczka płynu na karku płodu. Ten parametr jest niezwykle istotny, ponieważ w dużym stopniu pozwala ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Ginekolog bada też takie parametry, jak przepływ w przewodzie żylnym, przepływ przez zastawkę trójdzielną oraz czynność serca płodu. Sprawdza również stan narządów wewnętrznych: serca, pęcherza moczowego, mózgu, kręgosłupa, żołądka. Dokonuje też oceny kąta twarzowego.
Jak wygląda pierwsze badanie prenatalne?
USG genetyczne to badanie bezinwazyjne i bezbolesne. Aby je przeprowadzić, pacjentka powinna się położyć w wyznaczonym miejscu. Następnie lekarz pokrywa jej brzuch specjalistycznym żelem i przesuwa po nim głowicą aparatu USG. Dzięki emitowanym ultradźwiękom na ekranie urządzenia pojawia się obraz. Warto dodać, że badanie jest w pełni bezpieczne dla dziecka. W sumie trwa ono około pół godziny.
Ile kosztuje pierwsze USG prenatalne?
Pierwsze USG prenatalne można wykonać bezpłatnie. Warunkiem jest posiadanie skierowania od lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ. Badania prenatalne na NFZ. Za wykonanie badania nie muszą płacić jedynie kobiety po ukończeniu 35. roku życia oraz te pacjentki, u których w rodzinie występowały wady genetyczne. W innych przypadkach koszt USG genetycznego wynosi 150-250 zł.
USG genetyczne w Krakowie
W Centrum Medycznym Hi-Gen wykonujemy badanie USG przy pomocy aparatu z głowicami o wysokiej częstotliwości. Zapewnia on wysoką jakość obrazu, dzięki czemu możemy dokładnie ocenić anatomię dziecka. Aby umówić się z nami na wizytę, zadzwoń pod numer 791 004 003 lub wyślij wiadomość na adres biuro@hi-gen.pl. Zapraszamy!