Piaty tydzień ciąży to okres, w którym Twoje dziecko jest wielkości… ziarenka sezamu. Mimo to, w jego organizmie dochodzi właśnie do wielu zmian, podobnie zresztą jak w organizmie matki, mimo że jej brzuch wciąż pozostaje płaski. To również pierwszy moment, w którym można dziecko dostrzec podczas badania USG. Jakie objawy można zauważyć w piątym tygodniu ciąży? I co się dzieje wówczas we wnętrzu zarodka oraz przyszłej mamy? Odpowiadamy.
Piąty tydzień ciąży – zmiany u dziecka
W piątym tygodniu ciąży można zauważyć w badaniu USG w położnictwie pęcherzyk żółciowy znajdujący w jamie macicy. Jeśli nie widać jeszcze w nim zarodka, będzie można go dostrzec w szóstym tygodniu. To jednak czas, kiedy zarodek zagnieżdżony jest już w macicy. Jednocześnie dochodzi w tym czasie do powstania trzech listków zarodkowych, zwanych „endodermą”, „mezodermą” oraz „ektodermą”. To właśnie z nich wykształcą się za jakiś czas m.in. płuca, wątroba, nerki i serce.
W tym okresie wykształca się również łożysko oraz sznur pępowinowy. Dzięki łożysku możliwa jest wymiana gazowa między matką a płodem. To z kolei sprawia, że do płodu mogą być dostarczone substancje odżywcze, a jednocześnie – odprowadzone szkodliwe dla niego związki. W piątym tygodniu ciąży dochodzi również do tzw. fałdowania zarodka – jest to proces wielokierunkowych zagięć, który skutkuje wykształceniem fałdu głowowego, fałd bocznych oraz fałdu ogonowego. To z kolei sprawia, że zarodek zyskuje wydłużony kształt.
Piąty tydzień ciąży – zmiany u mamy
Najbardziej widocznym wskaźnikiem zachodzących zmian u przyszłej mamy jest brak miesiączki. Jednocześnie mogą występować u niej dolegliwości bólowe w podbrzuszu, a także bóle w okolicy pachwin. Czasem zdarza się, że pojawia się wówczas lekkie i krótkotrwałe plamienie, które jest rezultatem zagnieżdżania się zarodka w jamie macicy. Warto też dodać, że aż u 50 proc. kobiet pojawiają się w tym czasie nudności, u wielu z nich wzrasta również libido. Co więcej, panie często muszą się zmagać z huśtawkami nastrojów oraz ogólnym rozdrażnieniem.
Co więcej, w piątym tygodniu ciąży nierzadko dochodzi do bólu piersi, zwiększa się również ich tkliwość – jest to efekt działania hormonów ciążowych. Kobiety narzekają także na senność, która jest efektem działania progesteronu – więcej energii mamy mają jednak w drugim trymestrze. Ponadto można zauważyć wówczas lekko podwyższoną temperaturę ciała. Czy w tym czasie można zauważyć powiększający się brzuch? Jak się okazuje, charakterystyczne dla ciąży krągłości będą widoczne dopiero za kilka tygodni.
Pierwsze USG w ciąży – Kraków
Piąty tydzień ciąży to świetny moment na pierwsze USG w Krakowie. Badanie przeprowadzane jest przy pomocy głowicy dopochwowej, natomiast kolejne USG – przy pomocy głowicy, którą lekarz przesuwa po brzuchu przyszłej mamy. Pierwsze badanie tego typu powinno być przeprowadzone maksymalnie do 10. tygodnia ciąży. Szukasz zaufanego ginekologa? Jeśli tak, zachęcamy do wizyty do Centrum Hi-Gen przy ul. Wielickiej 42A/B1. Aby się z nami umówić, zadzwoń pod numer 791 004 003. Zapraszamy!