Zauważyłaś, że Twoje ubrania stają się zbyt ciasne, a dziecko coraz częściej daje o sobie znać? Jeśli tak, możliwe, że jesteś w ósmym tygodniu ciąży. Na tym etapie warto pomyśleć o zakupie odzieży ciążowej, zadbać o swoją odporność oraz przeciwdziałać powstawaniu rozstępów. Co wówczas dzieje się w organizmie Twoim i Twojego dziecka? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Ósmy tydzień ciąży – zmiany u dziecka
Dziecko w ósmym tygodniu ciąży przypomina małą fasolkę. Powoli kształtują się rysy twarzy, widoczne są także zawiązki palców u stóp i dłoni. Na tym etapie serduszko jest nieproporcjonalnie duże i zajmuje ponad połowę klatki piersiowej. Pojawiają się również zawiązki zębów. Co więcej, zwiększa się na tym etapie twardość kości, które jednocześnie nieustannie się wydłużają. Podczas badania USG można zauważyć nawet kręgosłup.
W ósmym tygodniu ciąży oczy dziecka są rozstawione szeroko, po obu bokach głowy. Ponadto kształtują się także powieki oraz źrenice, tęczówka zyskuje też wówczas kolor. Warto jednak pamiętać, że na początku zawsze jest on niebieski, ostateczna barwa pojawia się dopiero dwa lub trzy miesiące po urodzeniu.
Pod koniec drugiego miesiąca ciąży rozwija się także przewód słuchowy zewnętrzny – ucho wewnętrzne powinno być do tej pory w pełni ukształtowane. Co więcej, maluszek może już reagować na Twoje ruchy. Wynika to z tego, że błędnik poprawnie już funkcjonuje. Na tym etapie, w nomenklaturze medycznej, przestaje być embrionem, a zaczyna być płodem.
Ósmy tydzień ciąży – zmiany u mamy
Nieustanne zmęczenie, bóle w podbrzuszu, bóle głowy – to najczęstsze dolegliwości, z którymi zmagają się kobiety w ósmym miesiącu ciąży. Co więcej, wiele z nich zauważa u siebie wyostrzenie zmysłów oraz problemy z zaparciami. Jeśli dostrzegła u siebie tego typu dolegliwości, włącz do diety produkty z błonnikiem, np. pełnoziarniste pieczywo, kasze czy płatki.
W ósmym miesiącu ciąży brzuch poniżej pępka powoli się zaokrągla, natomiast macica wciąż się powiększa. Być może zauważyłaś już, że nie jest Ci wygodnie w ubraniach, które dotychczas nosiłaś – jeśli tak, warto zacząć wybierać te większe, najlepiej wyposażone w elastyczną gumkę. Raczej unikaj tych, które zapinane są na guziki bądź zamek.
Jakie jeszcze objawy mogą pojawić się w ósmym miesiącu ciąży? Wiele przyszłych mam mówi o tkliwości piersi, które bywają obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Ze względu na zwiększającą się produkcję estrogenów i progesteronu, może pojawić się również zgaga. W takich sytuacjach rekomendujemy spożywanie produktów lekkostrawnych.
Pierwsze USG w Krakowie
Ósmy tydzień ciąży to dobry moment na wizytę u ginekologa oraz pierwsze badanie USG. Nie jest ono, co prawda, obowiązkowe, ale warto się na nie zdecydować. Dlaczego? Ponieważ pozwala potwierdzić ciążę, ocenić położenie dziecka, a także ustalić wstępny termin porodu. Jeśli zależy Ci na tym, aby badanie było przeprowadzone w 100% bezpiecznie i profesjonalnie, zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen. Zadzwoń na numer 791 004 003 i umów się z nami na odpowiadający Ci termin.