Dziesiąty tydzień ciąży – co się dzieje w organizmie matki i dziecka?

W dziesiątym tygodniu ciąży Twoje dziecko ma 3-4 cm długości i wciąż dynamicznie się rozwija. Podczas badania USG możesz zobaczyć jego bijące serduszko. Ponadto Twój brzuszek może być już nieco bardziej widoczny. W tym czasie powinnaś zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie, który jest niezbędny do prawidłowej mineralizacji kości i zębów. Co jeszcze dzieje się podczas dziesiątego tygodnia ciąży? Sprawdź!

Dziesiąty tydzień ciąży – co się dzieje w organizmie dziecka?

Dziesiąty tydzień ciąży to moment, kiedy nóżki dziecka są już w pełni ukształtowane, jednak mama nie wyczuwa jeszcze jego ruchów – po raz pierwszy poczujesz je dopiero za kilka tygodni. Główka maluszka wciąż jest nieproporcjonalnie większa do reszty ciała, ale z czasem będzie się to zmieniać. Można zauważyć już powieki, jednak – ze względu na to, że są one sklejone – dziecko wygląda tak jakby spało. Coraz bardziej stają się dostrzegalne także usta i nos. Łożysko i błony płodowe są już uformowane. Stopniowo kształtują się również płuca.

Maluszek coraz bardziej przypomina noworodka. Jego nerki, żołądek i pęcherzyk żółciowy są już rozwinięte, a szpik kostny odgrywa coraz istotniejszą rolę. U dziecka widoczne są także usta i nos – przez te pierwsze połyka ono płyn owodniowy. Powoli rozwijają się też kubki smakowe oraz uszy (na razie są to jednak tylko zalążki). Kształtują się także zawiązki mleczaków. Warto dodać, że dziesiąty tydzień to czas, w którym znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia oraz pojawienia się ewentualnych wad rozwojowych.

Dziesiąty tydzień ciąży – co się dzieje w organizmie matki?

W dziesiątym tygodniu ciąży brzuszek może być nieco większy, choć nie musi – zwłaszcza, jeśli nosisz w nim dziecko po raz pierwszy. Ginekolog jednak bez problemu powinien zauważyć ciążę w trakcie badania. Macica jest wyraźnie powiększona i powoli zaczyna wystawać poza miednicę. Możesz też w tym czasie zauważyć na ciele powiększone żyły – jest to efekt zwiększenia objętości krwi w Twoim organizmie, co prowadzi z kolei do poszerzenia naczyń krwionośnych. Co więcej, w związku z tym Twoje dziąsła mogą być rozpulchnione, a w ich obrębie czasem mogą występować niewielkie krwawienia.

Wiele mam odczuwa wciąż na tym etapie mdłości. Czasem mogą być one bardzo silne. Pamiętaj jednak, że powoli się one już kończą. Potrwają jeszcze maksymalnie 2 tygodnie. W związku z wymiotami może nastąpić również utrata wagi. Należy wówczas zadbać o to, aby się nie odwodnić. Na tym etapie możesz też zauważyć, że Twoje piersi rosną, intensywnie przygotowują się bowiem do produkcji pokarmu.

Pierwsze USG w Krakowie

Dziesiąty tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie pierwszego badania USG. Mieszkasz w Krakowie? Szukasz miejsca, w którym przeprowadzone zostanie ono profesjonalnie i w 100% bezpiecznie? Jeśli tak, dobrze trafiłaś. Hi-Gen to Centrum Medyczne, w którym kompleksowo zajmiemy się Tobą i Twoim maleństwem. Umów się z nami na dogodny termin!