Dwunasty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki i dziecka?

Dwunasty tydzień ciąży to okres, kiedy wiele przyszłych mam odzyskuje chęć do życia. Dziecko ma z kolei już ponad 5 cm długości, a jego wielkość można porównać do jaja kurzego. Wiele organów jest u niego ukształtowanych i wykonują one już ważne czynności. Funkcjonuje u niego np. układ pokarmowy, a maluch jest coraz bardziej aktywny i wykonuje różnego rodzaju ruchy.

Dwunasty tydzień ciąży – zmiany w organizmie dziecka

W dwunastym tygodniu ciąży rozwinięta jest pępowina, dzięki której do organizmu maluszka dostarczane są składniki odżywcze. Prawie ukształtowane są już również trzustka oraz tarczyca. Płuca są odpowiednio podzielone na dwie części, kostnieją także struktury tworzące szkielet. Jelita są już w stanie wykonywać ruchy robaczkowe. Ważne jest także to, że twarz zyskuje coraz bardziej dziecięcy wygląd.

Czasem można zauważyć podczas badania USG w położnictwie, jak maluszek wkłada palce do buzi lub ziewa. Można też wówczas policzyć wszystkie jego palce u nóg i rąk. Dziecko potrafi oddawać wówczas też mocz, który trafia do płynu owodniowego. Ważne jest również to, że umie się ono już uśmiechać, a także marszczyć czoło. Do dziecka docierają także bodźce z zewnątrz, na które nierzadko reaguje, np. gwałtownymi ruchami. Wyczuwalne będą one jednak dla mamy dopiero za kilka tygodni. Na tym etapie nie da się jeszcze określić płci dziecka.

Dwunasty tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki

W dwunastym tygodniu ciązy zaczynasz już przybierać na wadze, choć – jeśli po raz pierwszy będziesz rodzić – brzuch jest jeszcze niewidoczny (ale już rośnie). Powoli zwiększa się macica i obwód bioder, i Twoje dotychczasowe ubrania zaczynają być za małe, jednak zauważasz to głównie Ty i ewentualnie członkowie Twojej rodziny.

Najczęściej w dwunastym tygodniu mijają wymioty oraz nudności, dzięki czemu ciąża przestaje być tak uciążliwa. Wciąż jednak możesz być wrażliwa na zapachy, mieć zaparcia i zgagę – za tego typu objawy odpowiada progesteron, który jest wytwarzany przez łożysko. Chcąc pozbyć się takich problemów, dobrze jest spożywać zdrowe produkty oraz pić dużo wody. Zazwyczaj wraca mamom również chęć do życia i wykonywania różnego rodzaju aktywności. Wydzielina z pochwy zwykle w dwunastym tygodniu ciąży jest gęsta i pojawia się w dużej ilości. Nie powinny jednak występować wówczas żadne krwawienia czy plamienia. Zaczyna się także okres, w którym ryzyko poronienia jest coraz mniejsze.

USG genetyczne w Krakowie

Między jedenastym a czternastym tygodniem ciąży każda mama powinna wykonać USG genetyczne, dzięki któremu można wykryć ryzyko wielu ewentualnych wad. Badania można połączyć także z testem PAPP-a, które pozwala zbadać poziom beta-HCG oraz białka ciążowego. Jeśli mieszkasz w Krakowie, serdecznie zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen. W naszej placówce badania wykonywane są przez doświadczoną kadrę lekarską, posiadającą wieloletnie doświadczenie w swojej dziedzinie. Zadzwoń na numer 791 004 003 i umów się z nami na wizytę już dziś!