W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży dziecko jest już relatywnie spore i mierzy około 20-30 cm, choć jego skórka nadal jest pomarszczona. Mama z kolei odczuwa często bóle w okolicy dolnej części pleców oraz miednicy. Jednocześnie zauważa ona nierzadko u siebie duży przypływ energii. A jeśli wyczuwa ona pewne ruchy, nieprzypominające kopniaków, to znak, że dziecko ma czkawkę. Dowiedz się więcej.
Dwudziesty trzeci tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie dziecka?
W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży ciało dziecka jest już uformowane. Może ono pochwalić się już ukształtowanymi rączkami, nóżkami, a także znajdującymi się wewnątrz narządami. Jego główka znajduje się jednak nadal w pobliżu klatki piersiowej i nie jest skierowana w dół. Ruchy dziecka na tym etapie stają się mocniejsze i bardziej skoordynowane, ponieważ ćwiczy ono swoje mięśnie – czasem nawet można tę „gimnastykę” zauważyć na powierzchni brzucha. Maleństwo reaguje również na różne, dochodzące z zewnątrz dźwięki, w tym również na Twój głos – wiąże się to z tym, że powoli twardnieją jego kości ucha. Co więcej, jest ono w stanie już odróżnić ciemność od światła.
Maleństwo zaczyna być również różowe, ze względu na obecność naczyń włosowatych. Prawie w pełni uformowany jest także jego układ nerwowy, a proporcje ciała są już w miarę równomierne. Swoją pracę rozpoczyna układ wydalniczy, który tworzy tzw. smółkę. Rozwija się również trzustka, która odpowiada za wytwarzanie hormonów. Warto dodać, że w tym czasie dziecko mnóstwo czasu spędza, śpiąc – czasem spędza na tej czynności nawet 20 godzin w ciągu dnia.
Dwudziesty trzeci tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki?
W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży łatwo jest zauważyć zachodzące zmiany, w tym przede wszystkim rosnący brzuszek, biodra, jak również i piersi. Wynika to z tego, że więcej wody gromadzi się w kobiecym organizmie. Nie trzeba tym jednak jakoś szczególnie się tym przejmować. Warto też na tym etapie pomyśleć o luźniejszych sukienkach oraz spodniach z golfem.
Normalnym objawem ciąży jest teraz również ból krocza, który stanowi efekt nabierającej coraz większych rozmiarów macicy. Inną konsekwencją tego objawu są dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, które mogą z kolei przyczyniać się do problemów z zasypianiem. Macica może także naciskać na naczynia krwionośne, co prowadzi nierzadko do duszności oraz zawrotów głowy. Mamy zmagają się w tym czasie często również z obrzękami nóg, chrapią w nocy, a i trudno im często znaleźć wygodną pozycję. Często odczuwają też spory apetyt, a czasem też stres związany ze zbliżającym się porodem.
Trzecie USG w ciąży – Kraków
W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży nie trzeba przeprowadzać żadnych badań, ale już między dwudziestym czwartym a dwudziestym szóstym tygodniem należy wykonać badania w kierunku cukrzycy. Kolejne USG należy z kolei przeprowadzić między dwudziestym ósmym a trzydziestym drugim tygodniem ciąży. Jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach, zapraszamy w tym celu do Hi-Gen!