Dwudziesty szósty tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie matki i dziecka?

Dwudziesty szósty tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko – pod względem wielkości – przypomina kokosa. Dojrzewają jego organy wewnętrzne, maleństwo również bardzo intensywnie rośnie. Jednocześnie powoli zbliża się koniec drugiego trymestru, a Ty możesz odczuwać bardzo wiele nieprzyjemnych dolegliwości, choć niektóre mamy czują się wówczas dobrze. Dowiedz się więcej.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie dziecka?

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest w stanie już otwierać powieki – jeśli będzie docierała do niego zbyt duża ilość światła, może ono zmieniać swoją pozycję. W tym czasie jego oczy są niebieskie, mogą jednak zmienić swój kolor kilka miesięcy po urodzeniu. Warto też pamiętać, że maleństwo całkiem sporo już słyszy, dlatego zdecydowanie powinnaś więc unikać hałasu. Jego serce bije bardzo mocno i słychać to, kiedy przykłada się do niego stetoskop. Wzmacnia się również jego kręgosłup.

Dziecko powoli uczy się oddychać, nabierając nosem płyn owodniowy, a następnie go wypuszczając. Jego płuca produkują surfaktant, dzięki któremu pęcherzyki płucne się nie zapadają i nie sklejają. Co więcej, rozwija się u niego także odruch ssania i chwytu, a jego ruchy stają się coraz bardziej skoordynowane. Skóra staje się z kolei różowawa, a samo maleństwo lubi w tym czasie bawić się pępowiną. Jest ono wówczas wyjątkowo aktywne i tak może pozostać aż do 28. tygodnia. Później będzie ono miało coraz mniej przestrzeni dla siebie.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki?

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży brzuch mamy zaokrągla się jeszcze bardziej. Nierzadko powoduje to trudności związane z przemieszczaniem się. Większe są również piersi, które bywają bardzo obrzmiałe. Możesz też odczuwać charakterystyczne uczucie ciężkości oraz zauważyć pierwsze rozstępy na powierzchni brzucha. U niektórych kobiet mogą występować również obrzmienia nóg. Czasem w tym czasie pojawiają się także: bóle kręgosłupa, niedokrwistość czy nawet hemoroidy.

W rękach i nogach wiele przyszłych mam odczuwa mrowienie, a do tego występują nierzadko  u nich skurcze łydek. Ciężarnym mogą towarzyszyć także zaparcia oraz problemy ze snem. Należy powiedzieć również kilka słów o cellulicie, który jest efektem zaburzeń przepływu krwi i chłonki. W wyniku powiększającej się macicy dochodzi też do coraz większego ucisku na przeponę, co z kolei może skutkować zadyszką. Możesz wówczas często zaobserwować, że wykonywanie najprostszych czynności jest dla Ciebie problemem.

Konsultacja ginekologiczna – Kraków

Między dwudziestym drugim a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży należy odbyć wizytę kontrolną u ginekologa. Zleci on lub przeprowadzi m.in. pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała, badanie ogólne moczu oraz ocenę czynności serca płodu. Mieszkasz w Krakowie? Jeśli tak, zapraszamy na konsultację do Centrum Medycznego w Hi-Gen. Zadzwoń do nas i umów się na wizytę już dziś!