W dwudziestym piątym tygodniu ciąży dziecko ma już wielkość selera. W jego płucach rozwijają się pęcherzyki płucne, intensywnemu rozwojowi ulega również kręgosłup. Mama może zauważać już wyciekające z piersi mleko, a przede wszystkim wyraźne, świadomie wykonywane ruchy dziecka. Co jeszcze warto wiedzieć o dwudziestym piątym tygodniu ciąży? Odpowiadamy.
Dwudziesty piąty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie dziecka?
Dwudziesty piąty tydzień ciąży to czas, kiedy dynamicznie rozwija się kora mózgowa maleństwa. W 100% uformowane są już jego struny głosowe, często dziecko ma również czkawkę. Wykształcone są także już jego uszy, dlatego może reagować np. na szczekanie psa czy głośny dźwięk karetki. Aby maluch mógł przyzwyczajać się do głosów swoich rodziców, warto mu czytać bajki. Dodajmy, że jest on już w stanie wyczuwać emocje mamy. Między jego neuronami wytwarzają się nowe połączenia, dzięki którym potrafi odczuwać zarówno ból, jak i dotyk.
W dwudziestym piątym tygodniu ciąży proporcje dziecka coraz bardziej zbliżają się do tych ludzkich, a samo maleństwo może już zwracać się główką w dół. Brzuszek mamy staje się również coraz ciaśniejszy, ale maluch wciąż ma możliwość poruszania się w nim. Czasem, kiedy wykonuje ruchy, można je dostrzec na powierzchni brzucha. W tym czasie wzmacniają się mięśnie oraz kostnieje układ szkieletowy. Otwierają się nozdrza i wykształcają się zawiązki zębów. Płuca dziecka mogą już prawie samodzielnie oddychać. Występuje w nich surfaktant, dzięki któremu będzie ono mogło oddychać także już po urodzeniu.
Dwudziesty piąty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki?
Dwudziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym panie często zauważają u siebie zadyszkę oraz płytszy oddech – wynika to z ucisku narządów jamy brzusznej na przeponę. Dlatego tak ważne, aby w tym czasie kobiety sporo odpoczywały. Na skutek płytszego oddechu możesz też zacząć chrapać, jednak problem ten powinien minąć po urodzeniu dziecka. Na skutek coraz większego brzucha i przesunięcia środka ciężkości całego ciała mogą także wystąpić problemy związane z przemieszczaniem się. Dodajmy, że mamy mogą również odczuwać swędzenie skóry na brzuchu.
W dwudziestym piątym tygodniu ciąży panie mogą pochwalić się już mocno zaokrąglonym brzuszkiem. Ze względu na to, że dziecko ma coraz mniej miejsca, bardziej odczuwa się wykonywane przez niego ruchy. Wyraźnie wzrasta też waga przyszłej mamy – może być o 5-8 kg wyższa niż wcześniej, warto jednak zaznaczyć, że jest to kwestia indywidualna (w dużym stopniu wpływa na to masa ciała, jaką kobieta miała przed ciążą).
Badanie USG kontrolne – Kraków
W dwudziestym piątym tygodniu ciąży warto wykonać USG kontrolne, aby sprawdzić, czy dziecko właściwie się rozwija. Jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach i szukasz odpowiedniego miejsca, w którym można je przeprowadzić, zapraszamy do Centrum Hi-Gen, przy ul. Wielickiej 42A, w lokalu B1. Aby się z nami umówić, zadzwoń na numer 791 004 003 lub wypełnij formularz na stronie.