Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie matki i dziecka?

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to czas, kiedy mózg maleństwa intensywnie się rozwija. Do tego magazynuje ono tkankę tłuszczową. Mama z kolei może czuć się ospała i zmęczona, a rosnący brzuch nie ułatwia jej życia. Co jeszcze warto wiedzieć na tym etapie? Jakie zmiany zachodzą wówczas w organizmie matki i dziecka? Odpowiadamy.

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie dziecka?

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży na głowie dziecka mogą pojawiać się już włoski, powoli znika również lanugo, choć u niektórych maluchów może utrzymywać się ono aż do porodu. Mózg zwiększa swoją objętość, sprawuje już pieczę nad temperaturą ciała oraz oddychaniem maleństwa. W efekcie główka dziecka rośnie i staje się coraz bardziej proporcjonalna. Intensywnie rozwijają się jego płuca, w ciele malca magazynuje się też tłuszcz, co okaże się bardzo istotne już po urodzeniu – zabezpiecza on przed utratą ciepła. Rozwijają się także na tym etapie różne narządy.

Dziecko jest już w stanie również rozróżniać głosy dochodzące do niego z otoczenia. Odnotowuje się u niego na tym etapie także szybszą reakcję na bodźce. Rozpoznaje ono smaki i jest w stanie odczuwać ból, a jego skóra zyskuje na grubości i nabiera kolorów. Ponadto chętnie słucha relaksującej muzyki. Jego wygląd jest coraz bardziej zbliżony do aparycji noworodka, z tym że maleństwo jest jeszcze bardzo chude. Na jego twarzy można czasem zaobserwować też grymas, który przypomina uśmiech.

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki?

Mama w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży zwykle rzadziej odczuwa, jak płód się porusza. To skutek tego, że maluch ma coraz mniej miejsca w brzuchu. Być może już zauważyłaś u siebie bardziej obfite upławy niż zwykle, a także wyciekający z piersi płyn. Jest to całkowicie normalne, tak jak zadyszka czy mrowienie nóg. Organizm wytwarza na tym etapie większą ilość hormonów, co może znaleźć odzwierciedlenie w Twoim nastroju.

Brzuch może powodować pewne problemy w codziennym funkcjonowaniu. Na całym ciele bywa widoczna opuchlizna, zwłaszcza na nogach, na których mogą pojawiać się żylaki. W takiej sytuacji należy unikać zakładania nogi na nogę. Odczuwalne może być również duże zmęczenie, Dlatego warto jak najwięcej wypoczywać i, w razie potrzeby, robić sobie drzemki. Dobrze pamiętać, że najlepiej jest spać wówczas na plecach. Do tego często kobiety borykają się na tym etapie z mdłościami i zgagą, niektóre też często oddają mocz i zmagają się z zaparciami.

Badanie USG III trymestru – Kraków

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to idealny moment na wykonanie USG III trymestru. Masz na to czas najpóźniej do trzydziestego drugiego tygodnia. Podczas badania sprawdza się m.in. ocenę: rytmu i pracy serca, głowy i mózgu, a także ruchów dziecka. Lekarz kontroluje również budowę macicy oraz łożyska. Mieszkasz w Krakowie lub okolicach? Jeśli tak, zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen. Zadzwoń na numer 791 004 003 lub wypełnij formularz na stronie i umów się z nami już dziś!