Dwudziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym dziecko ma wielkość dużego kokosa lub papai. Organizuje sobie często różne zabawy, może więc kopać i machać rączkami. Już wkrótce zacznie rozpoznawać również głosy najbliższych członków rodziny. Mamy powinny na tym etapie skompletować z kolei nową garderobę, ponieważ ich brzuszek zaczyna być naprawdę spory.
Dwudziesty drugi tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie dziecka?
W dwudziestym drugim tygodniu ciąży wytwarzanych jest w organizmie sporo leukocytów, które na kolejnych etapach życia pomagają w konfrontacji z różnymi chorobami. Rozwija się również trzustka, która rozpoczyna produkcję hormonów. Dziecko wyczuwa już zmiany ciepła, do których dochodzi na zewnątrz. Jego skóra przestaje być natomiast przezroczysta, a to za sprawą odkładającej się w niej tkanki tłuszczowej. Pojawia się też na niej tzw. meszek płodowy. Dynamicznie rozwijają się w tym czasie także dwa układy: nerwowy oraz oddechowy.
W dwudziestym drugim tygodniu ciąży wzmocnieniu ulegają mięśnie karku dziecka, dzięki czemu jest ono już w stanie prosto trzymać głowę. Do tego w pewnym stopniu uformowane są już włosy – nie tylko te na głowie, ale również brwi oraz rzęsy. Powoli wykształcają się także zęby mleczne. U maleństwa nierzadko pojawia się też czkawka – to efekt tego, że przepona przygotowuje się do pełnienia swojego zadania, a więc do bycia mięśniową pompą oddechową.
Dwudziesty drugi tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki?
Dwudziesty drugi tydzień ciąży to czas, kiedy macica dość mocno uciska naczynia krwionośne, co z kolei może doprowadzić do parcia na pęcherz oraz zawrotów głowy. Wiele mam zauważa u siebie także nadmierną potliwość oraz uderzenia gorąca. Okres ten ma również i swoje dobre strony. Wysokie stężenie hormonów wpływa na dobrą kondycję włosów, a jednocześnie zyskuje się przez to bardzo kobiecą sylwetkę. Jednocześnie macica znajduje się teraz na wysokości pępka i wypycha go od środka, dlatego może on być wypukły. Pora też na zmianę rozmiaru ubrań.
W dwudziestym drugim tygodniu ciąży wciąż utrzymują się wszelkie problemy z trawieniem, z którymi zmagałaś się do tej pory. Bardzo możliwe, że zaobserwujesz u siebie również obrzęki kostek – w takiej sytuacji warto relaksować się z nogami uniesionymi do góry. U wielu mam występują w tym czasie zaparcia, w takiej sytuacji warto wprowadzić do codziennego menu większą ilość błonnika. Niektóre kobiety mają też problem z bólem kręgosłupa. Możesz tez czuć duży przypływ energii i mieć optymistyczne nastawienie związane ze zbliżającymi się narodzinami dziecka.
Badanie USG połówkowe – Kraków
Dwudziesty drugi tydzień ciąży to ostatni moment na to, aby wykonać USG połówkowe! Oceniane są wówczas masa ciała oraz wiek ciążowy, przeprowadza się także badania biometryczne. Sprawdza się również anatomię płodu. Mieszkasz w Krakowie lub okolicach? W takim razie zapraszamy do Centrum Medycznego https://hi-gen.pl/Hi-Gen. Aby umówić się z nami, zadzwoń na numer 791 004 003 lub wypełnij formularz na stronie.