Drugi tydzień ciąży – czym się objawia?

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym warto pozbyć się wszelkich szkodliwych nawyków. Nie ma na tym etapie mowy o pojawianiu się jakichkolwiek objawów związanych z ciążą, można zauważyć natomiast oznaki owulacji oraz symptomy będące efektem suplementacji kwasem foliowym. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego okresu? O tym się dowiesz w niniejszym artykule.

Drugi tydzień ciąży – co on oznacza?

Drugi tydzień ciąży to okres, kiedy… nie jesteś jeszcze w ciąży. Jest to czas, w którym możesz natomiast w ciążę zajść, ponieważ to właśnie wówczas następuje owulacja, a co za tym idzie – uwolnienie komórki jajowej, która może zostać zapłodniona. Z czego wynikają te nieścisłości dotyczące terminów? Głównie z tego, iż umownie uznano, że 1. dzień ostatniej miesiączki to również 1. dzień ciąży.

Drugi tydzień ciąży – objawy

W drugim tygodniu pęcherzyk Graffa osiąga dojrzałość. Podwyższenie hormonu luteinizującego sprawia, że ów pęcherzyk pęka, a z niego uwalnia się z kolei komórka jajowa. Następnie wychwytuje ją jajowód i przesuwa ją w stronę macicy. Może się również zdarzyć, że w tym okresie zacznie Cię boleć brzuch. Mówi się, że jest to tzw. ból owulacyjny, związany właśnie z pęknięciem pęcherzyka Graffa.

W 2. tygodniu ciąży pojawiają się symptomy charakterystyczne dla owulacji. Temperatura ciała może wzrosnąć do 37℃, natomiast wydzielina z pochwy jest wówczas przezroczysta, śliska, jak również i rzadka – nieraz porównuje się ją do białka kurzego. Podczas owulacji jest tej wydzieliny dużo więcej niż w pozostałych dniach cyklu. Warto również dodać, że jeżeli planujesz dziecko od pewnego czasu i rozpoczęłaś już suplementację kwasem foliowym, to w połączeniu ze zmianami hormonalnymi, może czasami dochodzić do zaparć.

Nie należy w tym czasie spodziewać się mdłości – zwykle pojawiają się one dopiero między 5. a 18. tygodniem. Generalnie pierwsze wyraźne symptomy można zaobserwować dopiero po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem. Dlatego też nie ma sensu na tym etapie korzystać również z testów ciążowych.

Drugi tydzień ciąży – przygotowania do poczęcia

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do ciąży, możesz zakupić test owulacyjny. Możesz w tym czasie również sprawdzać temperaturę swojego ciała, a także kontrolować wygląd swojej wydzieliny. Zdecydowanie polecamy w tym okresie dobre się wysypiać oraz spożywać zdrowe posiłki. Jeśli jeszcze nie rozpoczęłaś suplementacji kwasem foliowym, warto to zrobić właśnie teraz – dzięki temu możesz ustrzec dziecko przed wadami cewy nerwowej. W tym okresie polecamy też wykonanie morfologii, badań poziomu cukru i cholesterolu, prób wątrobowych, jak również cytologii.

Pierwsze USG w ciąży – Kraków

W drugim tygodniu ciąży na badanie USG jest jeszcze za wcześnie. Będziesz mogła je wykonać jednak już  5. tygodniu. Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto zrobić USG ciążowe to w Krakowie, odpowiadamy: w Centrum Medycznym Hi-Gen.