Czy warto wykonać amniopunkcję?

Czy warto wykonać amniopunkcję? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Wokół tego zabiegu krąży wiele mitów i nie każdy oczywiście jest prawdziwy. W rzeczywistości amniopunkcja zapewnia szereg korzyści – zarówno matce, jak i samemu dziecku. Co powinnaś wiedzieć na ten temat? I dlaczego warto zdecydować się na amniopunkcję? O tym się dowiesz w niniejszym artykule.

Dlaczego warto wykonać amniopunkcję?

Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto zdecydować się na amniopunkcję.

Możliwość szybszego leczenia chorób

Omawiany zabieg może zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa i spokój, co ma niebagatelny wpływ na rozwój maleństwa. Oczywiście, może się zdarzyć tak, że w wyniku amniopunkcji dowiesz się, że Twoje maleństwo cierpi na poważną chorobę – wówczas można jednak od razu zaplanować odpowiedni plan leczenia. Jest to bardzo istotne, ponieważ niektóre schorzenia można leczyć jeszcze w okresie płodowym. Co więcej, dzięki amniopunkcji rodzice mogą przyzwyczaić się do samej myśli o chorobie.

Możliwość wykrycia ponad 200 nieprawidłowości

Amniopunkcja wykrywa ponad 200 różnych nieprawidłowości. Pozwala zdiagnozować wiele aberracji chromosomowych, w tym zespoły Downa, Pataua, Turnera oraz Edwardsa. Co więcej, dzięki niej możliwe jest wykrycie mutacji genów, które wywołują schorzenia metaboliczne, jak np. rdzeniowy zanik mięśni czy dystrofię mięśniową typu Duchenne’a.

Bardzo niskie ryzyko poronienia i innych powikłań

Boisz się, że amniopunkcja spowoduje poronienie? Cóż, ryzyko, że tak się stanie, wynosi zaledwie 0,5-1%. W praktyce oznacza to, że do poważnych skutków ubocznych bardzo rzadko. Słyszałaś, że w wyniku zabiegu może dojść do zranienia dziecka? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: takie sytuacje się dzisiaj już praktycznie nie zdarzają. Związane jest to z tym, że amniopunkcję przeprowadza się pod stałą kontrolą USG. Niezwykle rzadko dochodzi również do innych powikłań, takich jak np. krwawienie z kosmówki czy przedwczesne pęknięcie błon płodowych.

Możliwość poznania płci dziecka

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaką Twoje dziecko ma płeć, amniopunkcja Ci w tym pomoże. Badanie to pozwala określić występowanie określonych chromosomów płciowych – jeśli jest to XX, wiadomo, że urodzi się dziewczynka. Jeżeli badanie wykaże z kolei występowanie pary chromosomów XY, na 100% przyjdzie na świat chłopiec.

Refundacja amniopunkcji

U pacjentek, które należą do grupy ryzyka, można wykonywać amniopunkcję za darmo. Jakie kobiety się do omawianej grupy zaliczają? Przede wszystkim chodzi o pacjentki:

  • które skończyły 35. roku życia,
  • w których rodzinach występuje lub występowała choroba genetyczna (szczególnie chodzi tu o wady ośrodkowego układu nerwowego lub cewy nerwowej, aberracje chromosomowe oraz choroby metaboliczne),
  • które urodziły już chore dziecko,
  • które otrzymały niepokojące wyniki badań.

Czynnikiem ryzyka jest również wiek ojca powyżej 55 lat.

Badania prenatalne na NFZ w Krakowie

Szukasz ośrodka, w którym można wykonać badania prenatalne w Krakowie? Zapraszamy do Centrum H-Gen, które zlokalizowane jest przy ul. Wielickiej 42A, w lokalu B1. Do Twojej dyspozycji „oddajemy” aż kilku specjalistów oraz nowoczesne gabinety lekarskie z wyposażeniem o wysokim standardzie. Zadzwoń na numer 791 004 003 i umów się na wizytę już dziś!