Dwudziesty siódmy tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki i dziecka?

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki i dziecka?

 

Nadszedł koniec II trymestru ciąży, co oznacza, że już wkrótce zobaczysz swoje maleństwo na własne oczy. To niezwykle ekscytujące, prawda? Pamiętaj jednak, że ciąża się jeszcze nie skończyła, a Ty możesz odczuwać coraz większe, związane z nią dolegliwości. Co warto wiedzieć na ten temat? I co zmienia się w organizmie dziecka? O tym przeczytasz w tym artykule.

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie dziecka?

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży to czas, kiedy wciąż rozwijają się również płuca maleństwa. Na tym etapie włosy rosną na jego głowie, ma ono już rzęsy i brwi, a jego nos jest już przygotowany na oddychanie. Do tego dziecko może ustawić się już główką do dołu. To ostatni moment, kiedy przybywa mu szarych komórek – rozwój zwojów nerwowych można uznać za zakończony. Kształtuje się także jego siatkówka, oczy dostrzegają światło i wyraźnie na nie reagują.

Czasem maluch dostaje również czkawki – zazwyczaj dzieje się to po spożyciu pikantnej potrawy przez mamę. Wówczas dziecko w specyficzny sposób zaczyna się poruszać. Jest już w stanie czuć, jak smakuje płyn owodniowy – ma bowiem coraz więcej kubków smakowych. Intensywnie przybiera ono na wadze, a jego buźka staje się wyraźnie okrągła.

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży – co się zmienia w organizmie matki?

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży możesz odczuwać osłabienie lub wręcz przeciwnie – nagły przypływ energii. Czasem pojawiają się bóle w kręgosłupie oraz pachwinach. Schylanie się i zakładanie butów może być na tym etapie już sporym wyzwaniem. Wiele kobiet boryka się również z nietrzymaniem moczu – jeśli masz na to chęć, możesz ćwiczyć mięśnie Kegla, które pomogą Ci się z tym problemem uporać. Przygotuj się na to, że możesz w tym czasie odczuwać duszności i zgagę, czasem pojawią się także rozstępy. Ze względu na to, że maluch nieustannie rośnie, a miejsca w macicy nie przybywa, możesz odczuwać coraz bardziej intensywne kopnięcia i ruchy.

Być może zauważyłaś, że Twoje piersi cały czas rosną, u niektórych kobiet występuje czasem także żółta wydzielina, tzw. siara, której nie należy wyciskać. Nierzadko dochodzi w tym czasie również do zastoju limfy i krwi, co z kolei może powodować obrzęki nóg. Delikatnie możesz też odczuwać skurcze Braxtona Hicksa, które bywają niezbyt przyjemne. Warto na tym etapie dużo odpoczywać, np. leżeć z kończynami dolnymi skierowanymi do góry. Czasem może być Ci jednak trudno zasnąć, ponieważ dziecko ma z reguły inny rytm dobowy niż Ty. Pamiętaj też o piciu przynajmniej 2,5 l wody dziennie.

Badanie USG III trymestru – Kraków

Już niedługo, bo w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży, czeka Cię USG III trymestru. Dzięki niemu można sprawdzić przewidywalną masę dziecka. Sprawdza ono również, czy maluszek rozwija się prawidłowo, ocenia się także jego położenie. Jeśli mieszkasz w Krakowie, zapraszamy do wykonania tego badania w Centrum Medycznym Hi-Gen. Zadzwoń na numer 791 004 003 i umów się z nami już dziś!