Osiemnasty tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko ma wielkość dojrzałego jabłka. Pomimo tego że wciąż jest ono malutkie, potrafi już rozpoznawać głos mamy. Ta z kolei zaczyna zauważać, że jej brzuch staje się coraz bardziej zaokrąglony. Jakie jeszcze zmiany pojawiają się na tym etapie w organizmie kobiety i dziecka? Odpowiedź poznasz w tym artykule!
Osiemnasty tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie dziecka?
W osiemnastym tygodniu ciąży rączki i nóżki maleństwa są już w pełni wykształcone, a na dłoniach powstają linie papilarne. Serduszko dzieli się na dwie komory i jest już na tyle uformowane, że można w jego obrębie wykryć ewentualne wady. Co więcej, układ nerwowy maleństwa wytwarza mielinę, która ma za zadanie chronić komórki nerwowe, a także przekazywać impulsy między nimi. Dziecko cały czas intensywnie rośnie, choć brzuszek może być jeszcze w ogóle niewidoczny. W większości przypadków ma on już jednak wyraźnie zaokrąglony kształt.
Uszy dziecka zaczynają powoli odstawać od główki i słyszą już pierwsze dźwięki oraz reagują na bodźce zewnętrzne. Potrafi ono rozpoznawać już Twój głos, emocje, a nawet samopoczucie. Nie potrafi jeszcze samodzielnie oddychać, ale ziewać już tak. Rozwijają się także inne zmysły, a maleństwo staje się wrażliwe na dotyk. Jego skórę zaczyna pokrywać maź płodowa, dzięki której łatwiej jest dziecku przejść podczas porodu przez kanał rodny. Zmiany zachodzą także w obrębie układu pokarmowego.
Osiemnasty tydzień ciąży – co zmienia się w organizmie mamy?
Osiemnasty tydzień ciąży to czas, kiedy wiele mam zauważa u siebie obrzęki, głównie na kończynach dolnych. Jeśli zależy Ci na tym, aby zmniejszyć tego objawy, warto dużo spacerować. Co więcej, dobrze jest układać nogi na specjalnym podwyższeniu. Pomimo omawianego symptomu kobiety są zwykle w tym czasie pełne energii – warto jednak pamiętać, aby niepotrzebnie się nie przemęczać.
Na tym etapie przyszłe mamy obserwują u siebie również większe ilości wydzieliny z pochwy. Nie powinno to jednak budzić niepokoju – pojawia się ona, aby chronić przed szkodliwymi patogenami. Wiele kobiet boryka się w tym czasie również ze zgagą. Niektóre zauważają u siebie również problemy z pamięcią i koncentracją. Zjawisko to określane jest mianem amnezji ciążowej – jego istnienie nie zostało potwierdzone przez naukowców, ale od dawna się oni nim interesują. Możesz też odczuwać bóle kręgosłupa – wynika to z tego, że macica zmienia swój środek ciężkości. Na skutek zmian hormonalnych mogą też pojawić się zawroty głowy.
Badanie USG – Kraków
Pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży należy wykonać badanie USG, podczas którego poznasz najpewniej płeć swojego maleństwa (chyba że nie będzie to możliwe przez obraną przez niego pozycję). Jeżeli pojawi się konieczność, na tym etapie należy również wykonać amniopunkcję. Jeśli mieszkasz w Krakowie, oba rodzaje badań możesz wykonać w specjalistycznym Centrum Medycznym Hi-Gen. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń na numer +48 791 004 003 lub wypełnij formularz na stronie.