Trzeci tydzień ciąży – co się dzieje? Co się zmienia? Objawy

 

Trzeci tydzień to tak naprawdę pierwszy moment, w którym zaczyna rozwijać się w Tobie nowe życie. Pojedyncza komórka, która się wówczas pojawia, przeobraża się z czasem w prawdziwy ludzki organizm. Zaraz po zapłodnieniu dochodzi do jej podziału na dwie, cztery, osiem i jeszcze więcej komórek. Co jeszcze dziele się w tym okresie? Sprawdź!

Trzeci tydzień ciąży, czyli który?

Jak to się dzieje, że trzeci tydzień ciąży to pierwszy moment, w którym zaczyna rosnąć w Tobie organizm? Cóż, wynika to z tego, że do ustalenia tygodni i miesięcy ciąży lekarze wykorzystują regułę Naegelego. Polega ona na tym, że do pierwszego dnia miesiączki dolicza się siedem dni, odejmuje trzy miesiące, a następnie dodaje rok. Na tej podstawie określa się przybliżony termin porodu i szacunkowy moment, w którym rozpoczęła się ciąża.

Trzeci tydzień ciąży – co się wtedy dzieje?

Wraz z procesem podziału zapłodniona komórka rusza z jajowodu w kierunku jamy macicy, a następnie zagnieżdża się w jej ścianie. Cała podróż zajmuje jej w sumie siedem dni. Po jej implantacji w organizmie zaczyna być wytwarzany hormon – gonadotropina kosmówkowa typu beta (beta hCG), która odpowiedzialna jest za rozwój płodu. Dziecko jest wówczas na tyle małe, że gdybyś mogła je zobaczyć, to tylko pod mikroskopem. Na tym etapie jeszcze żaden lekarz nie jest w stanie zauważyć ciąży.

Trzeci tydzień ciąży w życiu kobiety

Jeżeli chodzi o samopoczucie przyszłej mamy w trzecim tygodniu ciąży, jest ono całkowicie normalne – dolegliwości ciążowe nie są wówczas w ogóle odczuwalne. U niektórych kobiet może pojawić się pierwszy sygnał ciąży: krwawienie implantacyjne. Jest ono efektem uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, do którego może dojść podczas zagnieżdżania się zarodka w macicy. Wówczas pojawia się niewielka ilość wydzieliny o jasnoróżowym lub brązowym kolorze.

W trzecim tygodniu ciąży nie trzeba jeszcze przeprowadzać żadnych badań, warto jednak wykonać test ciążowy. Wskazuje on na poziom wspomnianej gonadotropiny kosmówkowej, która wytwarzana jest przez organizm po zagnieżdżeniu zarodka w jamie macicy. Dodajmy, że test najlepiej jest wykonać na przełomie trzeciego i czwartego tygodnia.

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do zapłodnienia, jak najszybciej odstaw alkohol i papierosy. Zwróć uwagę również na swoją dietę i sprawdź, czy jest ona odpowiednio zbilansowana. W Twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się wszystkie istotne składniki odżywcze. Już pierwsze tygodnie ciąży mają znaczenie dla rozwoju dziecka, a zwłaszcza dla jego układu nerwowego. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, rozpocznij suplementację kwasem foliowym. Dzięki temu możesz zapobiec wadom cewy nerwowej.

Pierwsze USG w ciąży – Kraków

W trzecim tygodniu ciąży USG nic nie wykryje, jednak w piątym – już tak. Dlatego zapraszamy wtedy do Centrum Medycznego Hi-Gen. Pierwsze USG w ciąży wykonuje się zwykle między piątym a dziesiątym tygodniem. Pęcherzyk ciążowy może uwidocznić się najwcześniej w piątym tygodniu od ostatniej miesiączki. Badanie ma na celu potwierdzenie ciąży i określenie czasu jej trwania. Chcesz się przekonać, czy kształtuje się Tobie nowe życie? Jeśli tak, zapraszamy!