USG jamy brzusznej to badanie, które umożliwia diagnozę nieprawidłowości wielu narządów wewnętrznych ciała, w tym wątroby, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, węzłów chłonnych, pęcherzyka żółciowego, pęcherza moczowego, macicy oraz jajników. Jest to zarazem jedno z najpopularniejszych badań obrazowych, które jest bezbolesne i zupełnie nieszkodliwe.
USG jamy brzusznej – przebieg badania
Podczas badania USG jamy brzusznej pacjent kładzie się na leżance i odsłania brzuch. Następnie lekarz przykłada do jego ciała pokrytą specjalistycznym żelem głowicę aparatu ultrasonograficznego i przesuwa ją, oglądając po kolei wszystkie narządy. Głowica ta wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Następnie odbijają się one od organów jamy brzusznej, a ich obraz od razu widoczny jest na ekranie. W trakcie badania lekarz może poprosić o wstrzymanie oddechu lub niewielką zmianę pozycji.
Dzięki badaniu można ocenić budowę konkretnego narządu, jego kształt, rozmiar i spoistość. W jego ramach wykrywa się m.in. zakrzepicę, złogi w pęcherzyku żółciowym, zapalenie wyrostka robaczkowego, guzy i torbiele, tętniaki, wodonercze czy też powiększenie śledziony. Badanie trwa zwykle około 30 minut. Jego wyniki wydaje się w formie opisu oraz dokumentacji zdjęciowej.
Wskazania do USG jamy brzusznej
Główne wskazania do USG jamy brzusznej to:
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- bóle brzucha,
- gorączka,
- nudności i wymioty,
- biegunki,
- powiększenie obwodu brzucha,
- guzy wyczuwalne podczas dotyku,
- krew w moczu,
- krew lub śluz w stolcu,
- żółtaczka,
- długo utrzymująca się gorączka o nieznanym podłożu,
- szybki i nagły spadek masy ciała,
- utrata apetytu,
- uraz brzucha,
- odchylenia w badaniach laboratoryjnych,
- obciążony wywiad rodzinny.
Badanie warto wykonywać również kontrolnie, raz na trzy lata.
Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?
Aby móc uczestniczyć w USG jamy brzusznej, należy się odpowiednio przygotować. Już dzień przed badaniem należy spożywać posiłki lekkostrawne i zrezygnować z surowych owoców i warzyw, jarzyn i roślin strączkowych oraz ciemnego pieczywa. Nie wolno także pić alkoholu i kawy, a także palić papierosów i e-papierosów. Należy odstawić dania smażone oraz gumy do żucia. Trzeba również zrezygnować z jedzenia na 6 godzin przed badaniem, a najlepiej – na 8 godzin. W dniu poprzedzającym badanie można też wziąć Espumisan, który pozwoli wyeliminować ewentualne wzdęcia i pozbyć się gazów.
Na badanie warto przyjść w luźniejszym stroju oraz bieliźnie, która nie uciska brzucha. Na 1,5-1 h przed jego wykonaniem należy także wypić przynajmniej litr wody niegazowanej, co z kolei sprawi, że podczas USG jamy brzusznej pęcherz będzie pełny – dzięki temu lekarz będzie w stanie lepiej ocenić jelita pacjenta.
USG jamy brzusznej w Krakowie
Zastanawiasz się, gdzie zrobić USG jamy brzusznej w Krakowie? Na przykład w Hi-Gen, przy ul. Wielickiej 42A/B1. Warto wcześniej umówić się na wizytę telefonicznie i zadzwonić na numer 791 004 003 lub napisać na adres biuro@hi-gen.pl. Gwarantujemy pełen profesjonalizm oraz przyjazną atmosferę. Zarezerwuj termin wizyty już dziś!