Siódmy tydzień ciąży to okres, w którym Twoje dziecko przypomina z wyglądu małą fasolkę. Pomimo to, możesz już na tym etapie usłyszeć bicie jego serca. Jednocześnie możesz nie zauważać większych zmian w wyglądzie, choć w Twoim organizmie również zachodzą wówczas duże metamorfozy – dzięki nim maluszek może prawidłowo się rozwijać.
Siódmy tydzień ciąży – zmiany u dziecka
W siódmym tygodniu ciąży dochodzi do wykształcenia u dziecka najważniejszych stref mózgu, takich jak:
- przodomózgowie – będzie odpowiadało za rozumowanie, powstawanie i zachowywanie wspomnień, jak również rozwiązywanie problemów,
- śródmózgowie – przekazuje sygnały elektryczne do określonych miejsc w mózgu,
- tyłomózgowie – odpowiedzialne jest za ruchy mięśni, puls i oddychanie.
Oczywiście, cały mózg będzie rozwijał się jeszcze długo po przyjściu maleństwa na świat.
W tym czasie widoczne są również zalążki nóg i rąk, które z czasem stają się coraz dłuższe. Na palcach u rąk zauważalne stają się także pierwsze linie papilarne. Co więcej, w tym czasie można zaobserwować pierwsze ruchy tułowia i kończyn. Pojawia się także zarys nosa i powiek. Gałki oczne mają kształt czarnych plamek, wykształcają się jednak w nich pierwsze zawiązki soczewek. Formuje się narząd gardłowy, z którego powstają następnie: żuchwa, język, podniebienie. Pojawiają się również pęcherzyki płucne, a w sercu dochodzi do podziału na cztery jamy, a więc dwa przedsionki oraz dwie komory.
Siódmy tydzień ciąży – zmiany u mamy
Pierwszą i zarazem najbardziej widoczną zmianą jest w tym okresie powiększenie się piersi, czasem nawet o rozmiar – w końcu mają one w przyszłości pełnić rolę magazynu mleka. Może też dojść do pociemnienia oraz uwypuklenia brodawek sutkowych. W wyniku działania hormonów dochodzi do wzmożonej produkcji płynów, w wyniku czego możesz mieć większą potrzebę chodzenia do toalety. Ważne jest również, aby w tym czasie (oraz na kolejnych etapach ciąży) dbać o optymalne nawodnienie organizmu, a więc pić dużą ilość płynów.
W siódmym tygodniu ciąży dochodzi również do powiększenia macicy – Ty sama tego nie zauważysz, jednak ginekolog już tak. Zostaną wówczas stworzone odpowiednie warunki do rozwoju dziecka. Widoczne mogą być również u Cienie zmiany samopoczucia, ponieważ w tym okresie przyszłe mamy stają się bardziej drażliwe oraz płaczliwe. Na szczęście, takie huśtawki nastrojów z czasem mijają. Możesz zauważyć także u siebie nudności oraz zadyszkę, a także lekko przybrać na wadze.
Pierwsze USG w ciąży – Kraków
Siódmy tydzień ciąży to idealny moment na wykonanie pierwszego USG w ciąży. Jeśli nie zdecydowałaś się jeszcze na jego przeprowadzenie, pozwoli Ci ono niezaprzeczalnie potwierdzić to, czy będziesz miała dziecko. Aby był to dla Ciebie wyjątkowy i zarazem bardzo wzruszający moment w życiu, warto udać się do sprawdzonego ginekologa. Zachęcamy do wizyty w Centrum Medycznym Hi-Gen, w którym traktujemy nasze pacjentki tak, jak same chciałybyśmy być traktowane. Wystarczy, że zadzwonisz na numer 791 004 003 i umówisz się z nami na dogodny termin. Zapraszamy!