W piętnastym tygodniu ciąży maluszek mierzy już 11 cm! Choć jeszcze niedawno przypominało ziarenko pomarańczy, teraz wyjątkowo szybko się rozwija. Co więcej, jest w stanie wyczuwać Twoje nastroje oraz głaskanie po brzuchu. To idealny moment na budowanie z nim bliskiej relacji. Przekonaj się, co jeszcze dzieje się na tym wyjątkowym etapie ciąży!
Piętnasty tydzień ciąży – zmiany w organizmie dziecka
Piętnasty tydzień ciąży to czas intensywnego wzrostu oraz rozwoju mięśni dziecka. To z kolei sprawia, że maluszek jest bardzo aktywny, a jego ruchy można wyczuwać jako lekkie łaskotanie. Staną się one bardziej wyczuwalne wraz z kolejnymi tygodniami. Co więcej, na tym etapie dziecko odczuwa już świetnie samopoczucie mamy, dlatego warto o nie zadbać. Słyszy też bicie Twojego serca, a i jest podatne na bodźce dotykowe.
Warto dodać, że na tym etapie najważniejsze narządy dziecka normalnie już funkcjonują. Trzustka wytwarza insulinę, a tarczyca – tyroksynę. Zmieniają się też proporcje główki w stosunki do innych części ciała. Dochodzi również do twardnienia kości, kończy się również proces ich mineralizacji. Oczka maluszka, mimo że nie są do końca uformowane, reagują już na światło. Kształtują się również jego kubki smakowe oraz komórki węchowe.
Piętnasty tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki
W piętnastym tygodniu ciąży macica nieustannie się powiększa. W związku z tym można zaobserwować już mocno zaokrąglony brzuszek. Jednocześnie wiele kobiet zauważa wówczas wyraźnie zaznaczone naczynia krwionośne na piersiach. Nie należy jednak się tym zanadto przejmować, ponieważ jest to zupełnie naturalne. Jednocześnie pamiętaj o tym, aby smarować swoje piersi kremem na rozstępy – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pojawienia się tego typu zmian skórnych. Bardzo możliwe, że w tym okresie zwiększy się także wrażliwość Twoich piersi.
Istnieje spora szansa na to, że w 15. tygodniu ciąży zaobserwujesz u siebie także zwiększony apetyt. Pamiętaj jednak, aby nie jeść zbyt wiele, ponieważ po urodzeniu dziecka będzie Ci trudno schudnąć. Niektóre panie borykają się również z żylakami kończyn dolnych. Jeśli chcesz tego uniknąć, nie przebywaj zbyt często w pozycji stojącej. Polecamy też odpoczywać na lewym boku, ponieważ usprawnia to przepływ krwi w nogach. Warto również zapisać się na zajęcia dla kobiet w ciąży, w ramach których wzmocnisz osłabione mięśnie i dno miednicy – ułatwi Ci to radzenie sobie ze sporym obciążeniem.
Badania dla kobiet w ciąży w Hi-Gen – Kraków
W okresie między 15. a 20. tygodniem ciąży przeprowadzane są u kobiet badania przedmiotowe, a więc np. pomiar masy ciała czy ciśnienia tętniczego. Ginekolog zleca również odpowiednie testy laboratoryjne, w tym badanie ogólne moczu, morfologię krwi obwodowej oraz znaczenie przeciwciał związanych z antygenami czerwonokrwinkowymi u pacjentek z ujemnym Rh. Masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości? Jeśli tak, zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer 791 004 003 i umówisz się z nami na wizytę. Czekamy na kontakt z Twojej strony.