Wróć do badań

USG jamy brzusznej

Jak przygotować się do badania:

  • szczegółowe informacje w opisie

Czas trwania badania:

  • maksymalnie do 30 minut

W tym badaniu ocenia się strukturę następujących organów wewnętrznych: nerek, wątroby pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, dużych naczyń takich jak aorta brzuszna oraz innych naczyń znajdujących się w jamie brzusznej.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Szczegółowe przygotowanie zależy od rodzaju wykonywanego badania USG jamy brzusznej:

gdy głównym punktem oceny będzie USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony oraz trzustki, lekarz może zalecić w dniu poprzedzającym badanie stosowanie diety niskotłuszczowej lub nawet wstrzymanie przyjmowania pokarmów przez 8 do 12 godzin przed USG

gdy głównym punktem oceny będzie USG nerek, na około godzinę przed wykonaniem badania może okazać się konieczne wypicie od 4 do 6 szklanek płynów (w celu wypełnienia pęcherza moczowego). Lekarz może zalecić wstrzymanie przyjmowania pokarmów do kilku godzin przed USG.

Konieczne może być stosowanie Espumisanu 3 x 2 kapsułki w dniu poprzedzającym badanie. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które utrudnia dostęp dla ultradźwięków i obrazowanie. Jest dostępny w aptece bez recepty.

Przed badaniem zapytaj lekarza zlecającego USG jamy brzusznej, jak dokładnie powinieneś/powinnaś przygotować się do badania.